Урок з фгос оздоблення російської хати. Конспект, презентація з образотворчого мистецтва на тему Оздоблення російської хати (5 клас). Один горбатенький їх за вихор тримає

Урок з ІЗО на тему «Оздоблення російської хати». VII клас.

Тема розрахована на два уроки

Використовуваний підручник«Декоративно-ужиткове мистецтво в житті людини». Горяєва Н.А., Островська О.В.; Москва "Освіта" 2003.

Вид заняття : Бінарний урок (подвійний урок)

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Використовувана модель : Модель 1

Мета уроку:Ознайомити учнів з інтер'єром російської хати.

Завдання уроку :

1.Сформувати в учнів образне уявлення про організацію та мудре влаштування внутрішнього простору хати.

2. Дати уявлення про побут російських селян XVII-XVIII століть.

3. За допомогою малюнків закріпити отримані знання.

4. Виховувати інтерес до побуту селян, традицій нашого народу.

Забезпечення уроку:

Для вчителя . 1) Репродукції зразків предметів народного побуту.

2) Виставка літератури: «Російська хата» Н.І. Кравцов; Т.Я. Шпікалова "Народна творчість"; Підручник за 8 клас; журнал «Народна творчість» (1990, №2).

3) Демонстраційний ПК.

Для учнів.Альбоми. Олівці, гумка, фарби (акварель, гуаш). Робочий зошит з ІЗО.

План уроку:

    Орг. частина – 1-2 хвилини.

    Повідомити цілі та завдання нового матеріалу – 1-2 хвилини.

    Розповідь вчителя «Побут селян».

    Практична робота. Малювання інтер'єру хати.

    Підсумок 1 уроку.

    Робота у кольорі.

    Підсумок 2 уроки

I .Організаційний момент

Встановити належну дисципліну у класі. Відзначити відсутніх. Повідомити цілі та завдання нового матеріалу.

II. Розповідь вчителя «Побут селян»

Мал. 1.Внутрішній вид хати.

З давніх-давен ми читали і дивилися російські народні казки. І часто дія в них розгорталася усередині дерев'яної хати. Нині намагаються відродити традиції минулого. Адже не вивчивши минулого, ми не зможемо оцінити сьогодення та майбутнє нашого народу.

Давайте піднімемося на червоний різьблений ґанок. Воно ніби запрошує увійти до будинку. Зазвичай на ганку господарі будинку зустрічають дорогих гостей хлібом та сіллю, так висловлюючи гостинність та побажання благополуччя. Пройшовши через сіни, потрапляєш у світ домашнього життя.

Повітря в хаті особливе, пряне, наповнене ароматами сухих трав, димом, кислого тіста.

Все в хаті, крім печі, дерев'яне: стеля, гладко обтесані стіни, прибудовані до них лавки, полиці-половошники, що простяглися вздовж стін, нижче стелі, полоті, обідній стіл, стільці (табурети для гостей), нехитре домашнє начиння. Обов'язково висіла колиска для дитини. Вмивалися з балії.

Мал. 2.

Інтер'єр хати розділений на зони:

    При вході в хату, розташована зліва російська піч.

Мал. 3. Російська піч

Яку роль грала піч у житті селянської хати?

Пекти була основою життя, сімейним вогнищем. Пекти давала тепло, в ній варили їжу і пекли хліб, у печі мили дітей, піч позбавляла хвороб. А скільки казок розказано дітям на печі? Недарма йдеться: "Піч краса - в будинку чудеса".

Подивіться, наскільки важливо розляглася в хаті біла громада печі. Перед гирлом печі добре влаштований жердина – широка товста дошка, на якій розмістилися горщики, чавунки.

Поруч у кутку стоять рогачі та дерев'яна лопата для виїмки з печі хліба. Поруч на підлозі стоїть дерев'яний каченятз водою. Поруч із піччю, між стіною та грубкою, знаходилися дверцята в голбець. Вважалося, що за грубкою, над голбцем живе домовик – покровитель сім'ї.

Простір біля печі був жіночою половиною.

рис.4. Червоний кут

У передньому правому кутку, найсвітлішому, між вікнами розташовувався червоний кут, Червона лава, червоні вікна. Це був орієнтир на схід, з яким поєднувалося уявлення селян про рай, блаженне щастя, життєдайне світло і надії; Схід зверталися з молитвами, змовами. Це було найпочесніше місце – духовний центр будинку. У кутку, на особливій поличці стояли ікони в начищених до блиску в окладах, прикрашені вишитими рушниками та пучками трав. Під образами стояв стіл.

У цій частині хати відбувалися важливі події у житті селянської сім'ї. Найдорожчих гостей сідали у червоному кутку.

    Від дверей, уздовж печі влаштовувалась широка лавка. На якій сиділи сусіди. На ній чоловіки зазвичай займалися господарськими роботами – плели ноги тощо. На ній спав старий господар будинку.

    Над входом, у півкімнати під стелею, біля печі зміцнювали дерев'яні палати. На полатях спали діти.

    Значне місце у хаті займав дерев'яний ткацький верстат– кросно, на ньому жінки ткали вовняні та полотняні тканини, доріжки.

    Біля дверей, навпроти печі, стояло дерев'яне ліжко, на якому спали господарі будинку.

рис.5.

Для новонародженого підвішували до стелі нарядну хату колиску. Її зазвичай робили з дерева чи плели із лози. М'яко погойдуючись, вона заколисувала немовля під співучу пісню селянки. Коли спускалися сутінки, палили скіпку. Для цього служив кований світець.

Мал. 6.

У багатьох північних селах Уралу збереглися будинки з розписними інтер'єрами. Подивіться, які дивовижні кущі розцвіли.

III. Практична робота.

Учням пропонується виконати ескіз олівцем інтер'єру російської хати.

    Розглядаються різні види інтер'єру хати:

Пояснення про побудову інтер'єру хати на прикладі різних варіантів.


VI. Повторення з учнями пройденого матеріалу.

Таким чином, ми підійшли до наступного розділу нашої теми «Оздоблення російської хати». Нині всі намагаються відродити традиції культурного та духовного життя російської людини, але для цього потрібно все зрозуміти та вивчити. І перше питання класу:

    Що являє собою зовнішній вигляд хати?

    Який основний матеріал використовувався для будівництва хати?

    Які природні матеріали використовувалися при виготовленні посуду та предметів побуту?

    На які зони було розділено інтер'єр хати?

    Які правила ви застосовували під час побудови інтер'єру хати?

    Які загадки та приказки ви знаєте на тему «Російська хата?»

(«Два братики виглядають, а разом не зійдуться» (підлога і стеля)

«Сто частин, сто ліжок, у кожного гостя своя постіль» (колоди у стіні хати)) тощо.

ІІ урок.

VII. Продовження практичної частини – малювання інтер'єру у кольорі.

Колір при розфарбовуванні використовуються всі відтіки коричневого, охри, яскраво не жовтого. Етапи малювання у кольорі:

    Розфарбовуємо стіни різними відтінками коричневого кольору.

    Розфарбовуємо підлогу та стелю, іншим відтінком охри.

    Скло у вікні – сірим.

    Меблі – наступним відтінком коричневого.

    Пекти можна розфарбувати світло-сірим, світло-світло-коричневим.

VIII. Виставка дитячих робіт. Аналіз.

Учні вивішують свої роботи спеціально відведене місце. Пропонується самим учням проаналізувати свої роботи. Використовуючи такі питання:

    Що вам хотілося показати у своїй роботі?

    Якими засобами художньої виразності ви користувалися?

    Чим представлені роботи подібні, чим відрізняються?

    Чи застосовували ви у своїх роботах закони перспективи?

    Ваші враження від цієї роботи?

Оцінка вчителя. Мені сподобалося, як ви працювали, сподобалися ваші роботи з побудови, колористичного рішення, вміння правильно передати побут російських селян.

IX. Завершення уроку та завдання додому.

Наприкінці уроку повідомляється учням у тому, що з знайомству з традиціями російського народу ми продовжимо наступного уроці.

Наприкінці уроку звучить народна музика.

Учні встають, упорядковують свої робочі місця.

Конспект уроку на тему:

«Внутрішній світ російської хати»

«__»____________20

Ціль:познайомити учнів із поняттям інтер'єр, його особливостями у селянському житлі; сформувати поняття про духовне та матеріальне в домі.

Обладнання:

Зоровий ряд :Презентація із зображенням інтер'єру російської хати; репродукції ілюстрацій до казок із зображенням печі «Гуси – лебеді», «Курочка ряба», «За щучим велінням». Відеофільм «Внутрішнє оздоблення російської хати», репродукції із зображенням прядки, люльки, російської печі, кухонного начиння.

Літературний ряд : Л. Мей. У низенькій світильнику …

Музичний ряд : пісня «У світлиці моїй», російські народні наспіви.

Матеріали:формат А4, простий олівець.

Практична робота: зобразити фрагменти інтер'єру із основними предметами.

Хід уроку

1. Активізація уваги учнів

2. Актуалізація опорних знань.

За якими принципами прикрашався зовнішній вигляд селянської хати?

Навіщо люди прикрашали свої оселі?

3. Формування нових знань.

Хата – святилище землі,

Хата – поживниця слів.

4. Практична робота.

5. Аналіз робіт, рефлексія.

МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ

Перегляд презентації

Слов'янський будинок, подібно до людини, мав душу, тіло, очі. «Очима» будинку були вікна. Вірили, що Бог прорубав вікна, щоб впустити світло, і тому навчив людину. Тому в хатах не прорубувалося одне вікно, адже у людини два ока. Однак воліли непарне число – традиційно російські хати мали фасадом від трьох до п'яти вікон; усередині було ясно, хоч вікна робилися невеликими.

Внутрішній світ селянської хати теж був наповнений символами і його невеликий простір відбивав принцип миру.

Стеля – небо, підлога – земля, підпілля – підземний світ.

Простий селянський будинок складався з одного великого приміщення, умовно поділеного на два основні центри – духовний та матеріальний.

Що ви розумієте під словом «матеріал»?

У селянській хаті джерелом всього була піч - годувальниця, захисниця від холоду, лікар від хвороби.

Перед піччю, в так званому бабячому куту, тобто на кухні, полиці з чавунним, глиняним посудом, відра, сковорідки, черпаки, рогачі.

Біля печі так само влаштовували дерев'яні настили – плати, на них спали. Пекти дбала про матеріальні потреби людини, тому вона уособлювала матеріальний центрвдома.

А хто зазвичай займається домашнім господарством, приготуванням їжі? (жінка)

Тому цю частину, де стояла пекти, називали жіночою половиною.

Поруч стояв обідній стіл. За нього сідали дорогих гостей для душевної розмови.

Під стелею зміцнювалися половарі з начиннями. Посудне начиння розставлялося на етажерках і посудних шафах – гірках. Все прикрашалося різьбленням та розписом.

Майже у кожній хаті була дитяча колиска у вигляді човника, підвішеного до стелі. Немовлята колиски були суцільно дощаті і берестяні, їх часто ошатно розписували квітами, фігурками тварин і птахів.

У вільному розі встановлювали ткацький верстат. Жінка довгими зимовими вечорами працювала за ним.

Усі і навіть невигадливі предмети побуту російської сім'ї обов'язково прикрашалися декоративним різьбленням і розписом із уже знайомими нам знаками сонця, дивовижними та дивовижними квітами, птахами та звірами.

У більшості селян рідко були якісь – то ще меблі – у всіх практично одне й те саме. І все-таки майже у всіх це знову ж таки різне, хоч трохи, але різне, так само як хати зовні, неодмінно ошатне і красиве.

Які два центри були в хаті?

Навіщо люди прикрашали навколишні предмети?

Навіщо людям краса?

Перегляд відеофільму

Практична робота.

Зображення інтер'єру хати із основними предметами побуту.

(звучить народна мелодія)

Аналіз роботи

Виставка робіт учнів.

Домашнє завдання.

Значення слів прядка, рушник

Короткостроковий план

Вчитель технології школи-гімназії № 7

Кривоносова Л.А

Дата 15.03.2017 рік

Клас 6 "Б"

уроку 26

Тема уроку:Інтер'єр житловий будинок. Оздоблення юрти.

Цілі уроку:Організувати діяльність учнів щодо формування умінь планування інтер'єру житлового приміщення.

Освітні цілі:
Сприяти формуванню та розвитку умінь та навичок у підборі оздоблення кімнати шпалерами, тканинами в єдиному композиційному рішенні.
Сприяти запам'ятовуванням основної термінології, що застосовується при розробці інтер'єру житлового будинку.
Розвиваючі цілі:
Сприяти оволодінню основними способами розумової діяльності учнів (вчити аналізувати, виділяти головне, порівнювати, будувати аналогії, збагачувати та систематизувати, ставити та вирішувати проблеми).
Сприяти формуванню та розвитку пізнавального інтересу учнів до предмета.
Сприяти формуванню та розвитку самостійності учнів.
Виховні цілі :

Сприяти формуванню та розвитку естетичних, екологічних, економічних якостей особистості.
Сприяти вихованню правильного ставлення до загальнолюдських цінностей.

виховувати інтерес та повагу до казахської національної культури, до традицій та звичаїв казахського народу.
Методичне оснащення уроку:

Матеріально-технічна база:
- Кабінет трудового навчання,
- матеріали та пристрої,
- Ноутбук,
- Мультимедійний проектор.
. Дидактичне забезпечення :
- Підручник;
- робочий зошит;
- Навчально-технологічна документація:
- Матеріали для контролю знань учнів:
картки-завдання,
мультимедійний диск із презентацією «Поняття композиції в інтер'єрі житлового будинку». «Убрання юрти»
Методи навчання:
1. словесний, наочний, аудіовізуальний;
2. формування, закріплення, застосування ЗУН;
3. репродуктивний, пояснювально-ілюстративний;
4. пояснювально-спонукаючий, дослідницький поза уроком;
5. просвітництво, активізація пізнавальних інтересів та поглиблення знань.
Форми організації пізнавальної діяльності учнів
пояснення вчителя з опорою особисті знання учнів, фронтальне опитування, показ, самостійна робота з роздавальним матеріалом з технологічної карті, бесіда.
Тип уроку: урок - практикум.

Міжпредметний зв'язок : Образотворче мистецтво, креслення, історія, англійська мова Казахську мову.

Час

Етапи уроку. Форми роботи

Діяльність вчителя.

Діяльність учнів

Очікуваний результат

Організаційний момент.

Мета етапу: організувати спрямовану увагу початку уроку;

перевірка готовності робочих місць;

створення позитивного настрою учнів під час урок.

2.Проведення бодрячка

Робота з дітьми мають бар'єр у публічному виступі

3. Розподіли по групам

Створення колаборативного середовища

1.Вітає учениць

2.Вибирає ученицю щодо бодрячка.

Виконує разом із учнями.

3. Розподіляє учениць за групами. (Методом молекули). Пропонує повторити правила роботи у групі.

1.Вітають вчителі

2.Одна учениця пропонує свою версію проведення бодрячка. Проводить, інші виконують

3.Розподіляються на групи, розподіляють ролі, повторюють правила роботи у групі.

Учні зможуть позитивно зосередитися на урок. Переборюватимуть бар'єри публічного виступу.

Перевірка домашнього завдання.

1Демонстрація малюнків

2. Оцінювання

Робота з обдарованими дітьми

1Пропонує ученицям продемонструвати свої малюнки «Кімната моєї мрії»

2. Для оцінювання робіт учнів та його оформлення, вибирає двох учениць, які добре і добре впоралися з цією роботою, Озвучує критерії якими будуть оцінюватися роботи учениц.

Виставляє позначки до журналу

1Прецентують свої роботи.

2. Допомагають оцінюванню робіт вчитель за складеними критеріями

Повідомляють результати.

Учні покажуть знання з пройденої теми уроку. Навчитися використовувати критерії оцінювання.

Актуалізація пізнавальної активності.

Мета етапу Пробудити, схвилювати, зацікавити, Побудити учнів згадати те. що вони знають.

1. Бесіда з питань

Групова робота

2. Розмова щодо висловлювання

3.Практична робота

групова

1.Пропонує відповісти на такі питання

Скажіть хто знає, що таке інтер'єр?

Що таке композиція?

2.Пропонує до обговорення висловлювання.
Зачитує двома мовами

"Мій дім - моя фортеця" "My house is my castle"
3. Пропонує виконати завдання англійською мовою.
Пропонуються кожній групі малюнки меблів, що становлять інтер'єр кімнат. Учні повинні англійською мовою дати назву кожному предмету інтер'єру.

1Відповідають на запитання

2 Розмовляють за висловом

Висловлюють свою думку

3. Виконують завдання англійською.

Навчаться взаємодіяти один з одним.

За допомогою питань, висловлювань великих людей підвищать пізнавальну активність до уроку.

Обґрунтування вчення

Повідомлення теми та мети уроку.

Мета етапу:

підвести дітей до самостійної постановки пізнавальної мети.

Робота з питань.

Індивідуальна.

Пропонує визначити тему уроку за допомогою навідних питань

Як ви думаєте, про що ми сьогодні говоритимемо?

Що маємо дізнатися, зрозуміти, виділити?

Пропонує заповнити графу у таблиці ЗХУ «Хочу дізнатися»

Визначають тему уроку за допомогою навідних питань.

Заповнюють графу у таблиці «хочу дізнатися»

Навчаться самостійно визначати тему та мету уроку.

Осмислення матеріалу.

Мета етапу ознайомити з новою інформацією, аналіз інформації та визначення особистого його розуміння.

1.Перегляд слайдів паралельно з поясненням вчителя

2 Практична робота.

2. Заключний етап:

1.Пропонує перегляд слайд-презентації.- Функціональні якості інтер'єру

-Гігієнічні вимоги .

-Естетичні якості –- Зонування

-Декорування

-Убрання юрти

- Текемет, сирмак; ткані килими.
дерев'яні меблі: ліжко (тосекагаш), скрині для продуктів та посуду (кебеже), скрині для речей (сандик), підставка для постільних речей (жукаяк), вішалка для підлоги для одягу (адалбакан).

посуду: для кумису - саба, торсик, його розпиття – ожау, кроку, тостаган.

2 Практична робота.

І ось підійшли ми з Вами до виконання практичної роботи.

- пропонує на малюнку записати предмети оздоблення юрти казахською мовою

Заключний етап:

Заповнити графу таблиці ЗХУ «Дізнався»

1.Слухаю, дивляться, записують основні поняття.

Піднімають картки. Задають питання.

Мені не зрозуміло…..?

Мені зрозуміло….

2. Виконують практичну роботу.

3. виконують взаємооцінювання.

Ознайомляться із поняттям композиції, зонуванням, функціональністю в інтер'єрі.

Навчаться застосуванням отриманих знань на практиці)Навчаться взаємооцінювання, визначення свого ступеня розуміння. Слабоуспіваючі учні зможуть покажуть свою значущість на уроці, підвищать свою самооцінку.

Рефлексія. Ціль етапу: сформувати особисту відповідальність за результати діяльності.

    Заповнення аркушів виходу.

А зараз мені хочеться дізнатися про вашу думку про урок.

Закінчіть пропозицію:

Найцікавіше на уроці було…

Чому я навчилася…………………

Що я дізналася нового……………

Пояснення оціночних балів

1.Відповідають на запитання

2Визначають свій емоційний стан

Навчаться нести відповідальність за отримані результати, бачити свої помилки та успіхи.

Домашня робота:Вивчити основні поняття на тему уроку, які записані в зошиті. Підготувати повідомлення про традиції та обряди гостинності казахського народу.

Позакласне заняття або класна година на тему «Убранство російської хати» рекомендується до проведення і включає крім детального сценарію, також і наочну презентацію.

Чималу роль має виховний момент позакласного заняття «Оздоблення російської хати», в ході якого виховується поважне ставлення до традицій, старовини, інтерес до національної культури російського народу.

Оздоблення російської хати - опис ходу заходу

Привітавши учнів, вчитель, як сказати тему позакласного заходу «Оздоблення російської хати», загадує хлопцям загадку, відповіддю яку і є слово — хата. Саме в російську селянську хату і належить віртуально, і в ході діалогу, поринути школярам разом із учителем.

Учні початкової школи запрошуються на своєрідну у звичайний російський будинок та знайомство з його традиційним оздобленням, а також предметами селянського побуту та побуту.

У супроводі слайдів презентації вчитель розповідає про те, що поріг у хату зазвичай робився високим, а двері низькими. І споруджувалося це з тією метою, щоб з вулиці менше дуло в холодну пору року. При вході не було прийнято стукатися, і, як правило, той, хто прийшов, говорив: "Мир вашому дому"або ж «Здорово живете». А якщо ж господарі були зайняті роботою, то вітальним висловом були слова "Бог в допомогу".

Пекти як найважливіший атрибут оздоблення російської хати

У звичайній російській хаті, найчастіше, жила лише одна сім'я, але в кількості до 10-12 чоловік. Ще дві загадки задаються школярам про один з найважливіших атрибутів хати - піч. І, незважаючи на те, що в російській хаті була тільки одна кімната, майже половину її займала саме піч.

Вважалося, що без печі та хата — не хата. Кашу приготувати, хліб спекти, тепло на всю хату і навіть спати на печі можна. І неспроста довгими зимовими вечорами і малі, і старі, коротали час, розповідаючи один одному казки та примовки. А кого вже здолає хвороба, вважалося найкращим засобом — попаритись у російській печі.

На цьому етапі можна запропонувати молодшим школярам згадати: — У яких російських народних казках пекти є однією з головних героїнь?Згадуємо казку «Гусі-лебеді», в якій дівчинка просила допомоги у печі - вкрити її, за що мала з'їсти печені пиріжки.

В іншій казці описується хата, кути якої затріщали, і дах захитався. А стіна навіть вилетіла під натиском печі, що пішла самотужки дорогою до царя. Звісно ж, хлопці згадають казку «За щучим велінням»про Омелю та щуку.

Крім того, у супроводі слайдів презентації згадуємо ще одну казку про печі. «Жихарка». У ній хитра лисиця сама потрапила в піч, поступившись маленькому хлопчику в хитрощі, сівши на лопату.

Домовий і Червоний кут - також елементи оздоблення російської хати

Продовжуючи розповідь про печі, не можна не згадати і будинкового, якого вважали за покровителя домашнього вогнища, що живе за піччю. Тепер можна трохи пограти. Ігрову фізхвилинку вибирає вчитель на свій розсуд, а автор даного сценарію пропонує для вибору ведучого в грі, використовувати лічильник про Домового.

Продовжуємо розповідь про атрибути хати, повідомляючи присутнім про найпочесніше місце в ній, яке іменували «червоним кутом». Назва "червоний"походить від слова "Вродливий"або «головний». Розташовувався цей червоний кут навпроти печі на сонячній стороні, щоб той, хто входить біля самого входу в хату, зміг побачити це місце. З цієї причини в червоний кут поміщалися образи святих, ікони, гарні вишиті рушники, свічки чи лампадки, букет із верби. Садили тут найдорожчих гостей, а за обіднім столом зазвичай тут сидів глава сім'ї.

У старі часи вікна хати не завісили, і будь-який перехожий міг легко зазирнути всередину, що не вважалося неприйнятним. За винятком лише печі, все, що знаходиться в російській хаті, було виготовлено з дерева. Меблі, як невід'ємна частина, що становить «Убранство російської хати», були представлені такими предметами: стіл, лави, посудні полиці, лавки, скрині, колиски ( колиски) та інше.