План-конспект з ілюстраціями СОД із ознайомлення з художньою літературою в середній групі «Прокази старої зими. Конспект уроку з літературного читання К.Д,Ушинський Прокази старої зими Урок прокази старої зими


Державна казенна спеціальна (корекційна) освітня установа для учнів, вихованців з обмеженими можливостями здоров'я «Шадринська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа – інтернат №16 VIII виду»
Відкритий урок читання
у 3 класі
«Прокази старої зими»
К. Ушинський
Підготувала та провела: Васюкова А.Л.
Вчитель початкових класів
Шадрінськ, 2015
Урок з читання «Прокази старої зими» К. Ушинський
Цілі:
познайомити учнів із новим твором про зиму;
виявити та узагальнити знання дітей про зиму та її ознаки;
відпрацьовувати навички свідомого, правильного читання;
розвивати усне мовлення, увагу, мислення;
виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: мультимедійна презентація на тему уроку, плакат «Ялинки», паперові новорічні іграшки, паперові сніжинки.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Продзвенів дзвінок, Починається урок. Усі за парти дружно сіли, На мене всі подивилися.
- Хлопці! Сьогодні ми маємо незвичайний урок.
- Яке свято було нещодавно? (Новий рік).
– Що роблять перед Новим роком? (Прикрашають ялинку).
- Одна дуже зла чарівниця зачарувала іграшки на новорічній ялинці. І вони стали білими. Щоб розчарувати ці іграшки, необхідно виконати всі завдання на уроці. Тоді іграшки стануть кольоровими. (Плакат) Щоб дізнатися, як звати цю злу чарівницю потрібно відгадати загадку:
Заміла я все навколо, Прилетівши з царства завірюху. Осінь, найкращу подружку, Я відправила на південь. Я морозна і біла І надовго до вас прийшла. (Зима) (Слайд 1)
- Як ви здогадалися, що то зима? (Зима заміла все навколо, мороз, осінь прогнала)
– Які ще ознаки зими ми знаємо?
2. "Розминка для мови" (Слайд 2)
Для того, щоб добре працювати на уроці, нам треба завести наш веселий язичок
1) Жив – був у світі веселий язичок. У нього був свій дім – рота. Стіни – щоки (діти надувають щоки), вікна – губи (діти посміхаються та показують зуби). Язичок був дуже обережний. Щодня він наводив лад у своєму будиночку: чистив стіни (діти проводять мовою по внутрішній стороні щік), стелю (... по небу), мив підлогу (... по внутрішній стороні нижньої щелепи), протирав вікна (діти широко відкривають рот і проводять мовою по верхнім та нижнім зубам).
Якось веселому язичку стало нудно. Він відчинив вікно (широко відкривають рота), визирнув на вулицю (висовують вперед язик), подивився на всі боки (рухи язика в різні боки), вгору, вниз. Побачив ворону і злякався, сховався у свій будиночок (діти прибирають язик усередину) і зачинив вікна (закривають рота).
2) Дихальна гімнастика «Подуйте на сніжинки».
Взимку часто йде сніг. І у нас у класі теж сніжинки. Тепер ми виконаємо вправу на дихання. Подуйте на сніжинки, щоб вони закружляли в повітрі.
- Вдих через ніс, на 1, 2, 3 – затримати дихання, скласти губи трубочкою, зробити енергійний видих через рот. (Очищаюче дихання).
- Вдих через ніс, на 1, 2, 3 – затримати дихання, скласти губи трубочкою,
зробити три короткі рідкісні видихи («Фу – фу – фу»). (Енергетизоване дихання)
- Ми впоралися із цим завданням. Розчарували першу іграшку.
3. Перевірка домашнього завдання (Слайд 3)
- За якою темою ми читаємо оповідання та вірші? (Ось прийшли морози – і зима настала…)
- З яким віршем познайомилися на минулому уроці? ("Зимовий ранок")
(Клік 1)
- Про що цей вірш? (про зиму) (Клік 2)
- Хто його написав? (А.Пушкін) (Клік 3)
Читання вірша А.С. Пушкіна "Зимовий ранок" напам'ять.
- Як ви вважаєте, чи любить автор вірша зиму, російську природу взимку?
- Ось тому Пушкін написав такий гарний вірш про зиму.
Молодці, ви добре розповіли вірші, розчарували ще одну іграшку.
4. Повідомлення теми уроку.
Ми продовжуємо знайомитись із творами про зиму.
- Сьогодні читатимемо казку «Прокази старої зими» (Слайд 4)
- Цю казку написав Костянтин Дмитрович Ушинський - знаменитий російський педагог.
Але дітей він навчав не лише у школі. Добру, справедливості та іншим добрим якостям навчали його чудові оповідання та казки.
Словникова робота (Слайд 5)
- Перш ніж почнемо читати, давайте розберемо деякі слова, що вони означають.
ДУБРАВА - ДУБОВИЙ ГАЙ, ЛІСОК
ЗАПОРОШИЛА ПОЛЯ - ВИПАВ СНІГ НА ПОЛЯ
ЛЮТИЙ - ЗЛИЙ, СЕРДИЙ
ВІКОННИКИ - СКЛА У ВІКНАХ
САЛАЗКИ - САНКИ
ПРОКАЗА - ЗАБАВИ, ГРИ
Хлів – Сарай для худоби (КОРІВ, КОНЕЙ, ОВЕЦЬ)
Поїло - Пиття для худоби
- Пояснили всі слова і розчарували іграшку на ялинці.
5. Фізмінка під музику (Слайд 6)
А тепер, хлопці, підвелися!
Швидко руки вгору підняли,
У сторони, вперед, назад,
Повернулися вправо, вліво,
Тихо сіли знову за справу.
6. Продовжуємо роботу над текстом (Слайд 5)
Смислове питання: Я зараз вам прочитаю, а ви дайте відповідь:
- Чому зимо стало прикро?
Читання тексту вчителем. (Стор. 141-143)
Смислове питання:
- Чому зимо стало прикро? (Зиму ніхто не боїться)
Робота над розумінням жанрових особливостей казки.
1) Чому цей твір можна назвати казкою? (Про зиму йдеться, як про живу)
2) Чому вчить казка? (Бережному ставленню до природи, не ображати людей та тварин)
Робота за характеристикою персонажів.
1) Хто головний герой казки? (Зима)
2) Яка зима у казці? (Зима - зла, безжальна, жорстока)
Бесіда з прочитаного.
- Як ви вважаєте, чому в цій казці автор називає зиму старою?
- Як зима вирішила розправитися із птахами?
- Що зробили птахи?
- Як звірі рятуються взимку від морозу?
- Що зробила зима з річками та озерами?
- Як сховалися риби?
- Як приготувалися люди до зими?
– Чому не бояться зими діти?
- Чому зимо стало прикро?
– Які малюнки можна зробити до цієї казки?
Молодці, хлопці. Відповіли на всі запитання. Розчарували іграшку.
7. Фізмінутка для очей. А зараз, а зараз усім гімнастика для очей. (Слайд 7)
Читання тексту дітьми (Слайд 5)
- Гудіння читання. Індивідуальна робота із дітьми.
- По ланцюжку (якщо встигнемо)
8. Закріплення (якщо встигнемо)
Робота над текстом.
- Як рятувалися від зими птахи?
- Що зробили звірі, щоби захиститися від холоду?
- Як сховалися риби?
– Як підготувалися до зими люди?
- Про зимові забави дітей.
Добре прочитали текст, відповіли на запитання, розчарували іграшку.
9. Підсумок уроку
– Яку казку ми сьогодні читали? Про що, про кого вона?
- Що найбільше сподобалося? Запам'яталося?
- Давайте підберемо до зими ознаки. Яка вона, зима?
Діти обирають слова, які стосуються зими. (СЛОВА: Холодна, сувора, снігова, гарна, люта, морозна, вітряна, довговічна, довга, біла, смажена, дождлива.) Розчарували останню іграшку, у нас розчарували останню іграшку. Ми з вами теж не боїмося зими, як люди та тварини у казці, яку ми прочитали.
10. Домашнє завдання (Слайд 8)
Читати казку стор. 141-143
11. Оцінювання дітей.

Конспект уроку з читання у 3 класі
Студентки 3 курсу група 3 "А" Макаревич О.Л.
Тема: К.Д. Ушинський. "Прокази старої Зими". Казка.
Цілі:
1. Відпрацьовувати навички читання, свідомість, виразність; познайомити учнів із новим твором про зиму; виявити та узагальнити знання учнів про зиму, про ознаки зими.
2. Розвивати усне мовлення, увагу, мислення, пам'ять.
3. Виховувати мотивацію до навчання.
Обладнання: портрет К.Д. Ушинського, виставка дитячих книжок із творами К.Д. Ушинського, картки з текстами, різнокольорові склади (Прокази, старі), прислів'я «ЗИМА ЛІТО ЛЯГАЄ, ТАК ВСЕ РІВНО тане», «МОРОЗ НЕ ВЕЛИК, ТАК СТОЯТИ НЕ ВЕЛИТЬ» , картки словакартинки про зиму, фішки-сніжинки для заохочення.
Програма: програма для корекційної школи 8-го виду. Підручник: "Книга для читання", підручник для 3 класу спеціальних (корекційних) освітніх установ 8 види, автори-упорядники З.М. Смирнова, Г.М. Гусєва.
Тип уроку: урок здобуття нових знань.
Форма уроку: традиційна.

Хід уроку.
Організаційний момент.
Продзвенів дзвінок для нас. Усі зайшли спокійно до класу.
Встали всі в парт красиво, Привіталися чемно.
Тихо сіли, спинки прямо Бачу клас наш хоч куди.
Ми почнемо урок, друзі!
- Який зараз буде урок?
- Яке сьогодні число?, Місяць?, Пора року?
- Подивіться за вікно. Яка сьогодні погода?
Я принесла вам чарівну коробочку. Якщо ми сьогодні добре працюватимемо на уроці, то за допомогою того, що лежить у цій коробочці- ми зможемо здійснити диво. Бажаєте дізнатися, що там? Тоді працюйте добре та будьте уважні.
ІІ. Розминка.
1) Дихальна гімнастика.
- Вдих – носом, видих – через рот.
- Вдих, затримка дихання, видих.
- Вдих, видих, затримка дихання.
2
Б) Перевірка домашнього завдання
- Читання вірша А.С. Пушкіна "Зимовий ранок" напам'ять,
- учні, що слабочитають, - гарне читання вірша.
4. Введення у тему. Гра «Фотоок»
На дошці зображення: – заєць, За 6 секунд сфотографувати слова,
- Білки, які записані на дошці.
- лисиця,
- ведмідь,
- Сніжинка
– Скільки слів сфотографували?
– Назвіть ці слова.
- А що ви можете сказати про цих тварин? (Дикі-живуть у лісі).
- Як ми маємо до них ставитися?
- Яке слово зайве? (Сніжинка) Чому?
І сьогодні на уроці за правильну відповідь та хорошу роботу, ви отримуватимете сніжинки. Чому сніжинки вони пов'язані з темою нашого сьогоднішнього уроку.
А) Бесіда. - Ми продовжуємо знайомитись із творами про зиму.
- Назвіть зимові місяці по порядку.
-Який зараз місяць? Яка погода?
Б) Робота з дошкою. - Давайте згадаємо ознаки зими. (картинка зими)
- Молодці, добре знаєте ознаки зими.
В) Робота за картками.
Картки - для учнів, що добре читають Картки - для учнів, що слабо читають
Зима. Побіліли поля. Повіяв теплий свіжий вітерець. По узліссях лісу виросли гриби. Тонкою кригою покрилася річка, заснула, як у казці. Ходить зима, поглядає на всі боки. Запорошила кучугурами ліс і посилає мороз за морозом. Зайцям білі шубки подарувала. А птахи почали будувати гнізда. Хлопці заливають ковзанку водою. Скоро вони кататимуться на гладкому льоду. Трава заблищає від роси. Зима. Побіле.. поля. Тонким льодом покрилася ре…, заснула, як у оповідь…. Ходить зима, поглядає на всі боки…. Запорошила кучугурами ліс і посилає моро… за мороз….Зайцям білі шуб…. Подарувала. Хлопці заливають кат.. водою. Незабаром вони кататимуться на гладкий… льоду
Завдання Прочитайте текст напівголосно. Закресліть зайві речення. Поясніть свій вибір. Прочитати вголос відновлений текст. - Прочитати текст разом із закінченнями. (запис на звороті дошки з вставленими літерами), перевірка правильності виконання завдання)
Фізмінутка.
Гра «Ворота»
Вчитель із одним із учнів тримаються за руки, утворюючи ворота. Через цю браму може пройти тільки той, хто назве слово, що відноситься до зими.
Підготовка до сприйняття тексту
Вивішується портрет К. Ушинського
- Хлопці, сьогодні ми з вами знайомитимемося з творчістю чудового письменника та педагога Костянтина Дмитровича Ушинського (1824-1870). Але дітей він навчав не лише у школі. Добру, справедливості та іншим добрим якостям навчали його чудові оповідання та казки. Він любив і цінував народну творчість і наслідував його у своїх творах. Вони написані виразно, живою та яскравою мовою. Ця людина жила дуже давно, понад 100 років тому. За цей час багато всього сталося, але його розповіді та казки читають досі.
- А що ми читатимемо сьогодні, зараз вгадаємо.
- У класі розвішані різнокольорові склади.
1 ряд зберіть склади синього кольору і складіть із них слово (Прока- зи)
2 ряд - червоного, з них складіть слово (старі). Складені слова вивішуються на дошку
– А останнє слово ми відгадаємо разом.
Загадка
Трійка, трійка прилетіла,
Скакуни у тій трійці білі,
А в санях сидить цариця
Білокоса, білолиця.
Як махнула рукавом.
Все покрила сріблом. (зима)
На дошці з'являється напис: Прокази старої зими. (скільки складів у 1,2,3 слові) Молодці. (отримують сніжинки та прикріплюють їх до дошки)
– Сьогодні ми з вами читаємо казку "Прокази старої Зими".
- А що означає казка, чим казка відрізняється від оповідання?
3) Словникова робота.
- Перш ніж почнемо читати, давайте розберемо деякі слова, що вони означають. Вчитель вивішує слова на дошці, учні шукають пояснення на картці в конверті). Читання слова та його значення.
ДУБРАВА - ДУБОВИЙ ГАЙ, ЛІСОК
ЗАПОРОШИЛА ПОЛЯ - ВИПАВ СНІГ НА ПОЛЯ
ЛЮТИЙ - ЗЛИЙ, СЕРДИЙ
ВІКОННИКИ - СКЛА У ВІКНАХ
САЛАЗКИ – САНКИ
ПРОКАЗА - ЗАБАВИ, ГРИ
Читання тексту вчителем. (стор. 130-132) Учні стежать за вчителем.
5) Бесіда з прочитаного.
- Як ви вважаєте, чому в цій казці автор називає зиму старою?
- Як зима вирішила розправитися із птахами?
- Що зробили птахи?
- Як звірі рятуються взимку від морозу?
- Що зробила зима з річками та озерами?
- Як сховалися риби?
- Як приготувалися люди до зими?
– Чому не бояться зими діти?
- Чому зимо стало прикро?
Фізхвилинка
Розминка для очей.
А) – заплющте очі, а потім відкрийте.
- Зробіть кругові рухи очима: ліворуч-вгору-направо-вниз-направо-вгору-ліворуч-вниз.
- Витягніть вперед руку, стежте поглядом за нігтем пальця, наближаючи його до носа, а потім повільно відсуньте його назад, 5 разів.
5. Закріплення.
Робота над текстом.
1) Знайдіть у тексті та прочитайте слова з «ь» на кінці. 2) Знайдіть у тексті та прочитайте:
- як рятувалися від зими птахи;
- що зробили звірі, щоб захиститися від холоду;
- як сховалися риби;
- як підготувалися до зими люди;
- про зимові забави дітей
3) Знайдіть та прочитайте уривки, до яких можна підібрати наступні прислів'я. Поясніть сенс прислів'їв.
ЗИМА ЛІТО ЛЯГАЄ, ТАК ВСЕ РІВНО тане.
МОРОЗ НЕ ВЕЛИКИЙ, ТАК СТОЯТИ НЕ ВЕЛИТЬ.
4) Знайдіть та прочитайте уривок, який вам найбільше сподобався.
Релаксація.
Вії опускаються, Очі закриваються.
Ми спокійно відпочиваємо, Сном чарівним засинаємо,
Дихається легко ... рівно ... глибоко ... Наші руки відпочивають,
Ноги також відпочивають, Відпочивають, засинають.
Шия не напружена та розслаблена. Губи трохи відкриваються,
Все чудово розправляється. Дихається легко ... рівно ... глибоко. (Пауза)
Ми спокійно відпочивали, Сном чарівним засинали,
Але час уже вставати. Міцніше кулачки стискаємо,
Їх вище піднімаємо. Потягтись! Усміхнутися!
Всім розплющити очі і красиво сісти.
6. Підсумок
– Яку казку ми сьогодні читали? Про що, про кого вона?
- Що найбільше сподобалося? Запам'яталося?
- Давайте підберемо до зими ознаки. Яка вона, зима? (Діти збирають слова, розвішані на дошці, що відносяться до зими. СЛОВА: Холодна, сувора, снігова, гарна, люта. морозна, вітряна, довгоочікувана, довга, біла, смажена.
- Підійдіть до хмаринок, покажіть, який настрій у вас зараз.
Домашнє завдання. Виразне читання казки
Виставлення оцінок


























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.















Назад вперед

Корекційно-освітні цілі:

  • Створювати умови для узагальнення та уточнення знань дітей про зиму та зимові забави, для активізації та розширення словника за рахунок слів – дій, слів – ознак, для розвитку мовного чуття шляхом утворення споріднених слів. Розвиток зв'язного мовлення (складання речень на тему "Зима", "Зимові забави").
  • Формувати вміння розуміти сенс слів та виразів.
  • Закріплювати та вдосконалювати навикзвуко - складового аналізу слів та читання слів, речень.

Корекційно-розвиваючі цілі:

  • Розвивати оптико-просторові уявлення на основі гри “Що не намалював художник”.
  • Розвивати діалогічну мову.
  • Розвивати особистісні якості: активність, допитливість, самостійність, уміння застосовувати отримані знання у самостійній діяльності, розвивати здібності до самооцінки та самоаналізу.
  • Розвивати універсальні вміння: вміння слухати педагога та виконувати його інструкції

Виховні цілі:

Виховувати стійкий інтерес до уроків, ініціативу, прагнення активної діяльності, самостійність прийняття рішень.

Виховувати любов та повагу до російської мови та увагу до власної мови.

Обладнання:

  • Дошка магнітна, комп'ютер, дошка TRACEBOARD R, картинки природи зими, картина "Що не намалював художник?", картинка злої баби Зими, таблички.

Хід уроку

I Організація класу

У нас гості. Привітайте. (Вітаю.)

Сядьте на місця.

II Психолого-педагогічний настрій "Сполучна нитка"

Ось клубок. Передаватимемо його один одному і говоритимемо побажання.

(Раніт, слухай уважно.

Наїля, думай.

Ігоре, говори добре.)

III Повідомлення теми та цілей уроку.

Хочете дізнатися, про що ми сьогодні говоритимемо на уроці? Для цього потрібно розгадати кросворд.

  1. Взимку біленький,
    А влітку сіренький.
    Нікого не ображає,
    А всіх сам боїться.
  2. Ми - моторні сестрички
    Швидко бігати майстрині,
    У дощ – лежимо,
    У сніг – біжимо,
    Такий у нас режим.
  3. Невидимкою, обережно
    Він є до мене,
    І малює, як художник,
    Він візерунки на вікні.
  4. Звірятка дізнаємося ми з тобою
    За двома такими прикметами:
    Він у шубі сіренькою зимою,
    А в рудій шубці – влітку.

Школярі розгадують загадки та записують відповіді на дошці TRACEBOARD R фломастером.

Про що будемо говорити? (Говоритимемо про зиму.)

Сьогодні на уроці ми навчатимемося переказувати казку К.Д.Ушинського "Прокази старої Зими".

IV Підготовча робота.

1. Розвиток слухового сприйняття. (Робота за екраном)

Згадайте, що ви знаєте про зиму.

Назвіть прикмети зими (по ланцюжку), додаючи картинку до своїх слів.

(-Йде сніг.

Дме холодний вітер.

Навколо великі кучугури.

На річці лід.

Погода холодна, морозна.

На вікнах морозні візерунки.

На деревах капелюх снігу.

На дахах бурульки.

Завірюха.)

Ви знаєте багато прикмет зими, молодці.

2. Підбір однокорінних слів (робота з інтерактивною дошкою – пересування об'єктів)

Скажіть, а яка погода може бути взимку?

Якщо на вулиці йде сніг, то погода сніжна.

Знайди однакові слова:

  • Мороз
  • Вітер
  • Холод
  • Стужа

Погода холодна, вітряна,...

(Діти підводять відповідні однокорінні слова один до одного):

  • Мороз – морозна
  • Вітер – вітряна
  • Стужа-студенна
  • Холод-холодна.

Ви добре працювали та швидко знаходили потрібні слова.

3. Розвиток мовного чуття шляхом позначення смислового значення слів іншими словами.

Я прочитаю вам пропозиції, а ви подумайте, як можна сказати інакше:

Зима прийшла, полетіли білі мухи.

Холодно, голодно птахам узимку, забили вони на сполох, як далі бути, що робити.

Не бояться морозу діти. На гірці яблуку нема де впасти.

Ніяк зима не зрозуміє, чому її ніхто не боїться?

Повісила голову стара - зима і засмутилася.

V Вивчення нового.

1. Початкове сприйняття. (діафільм) Презентація 1.

Про що ця казка? (Казка про зиму, як вона хотіла всіх занапастити, заморозити.)

Хто головний герой казки? (Головний герой - стара - зима.)

Гра "Що наробила зима?" - Зобрази дії: (Діти запам'ятовують дії та зображують їх.)

Розлютилася

Задула холодом

Пішла на звірів

Розмітала листя

Заплакала.

2. Самостійне знайомство із казкою.

Прочитайте самостійно першу частину. (Читають 1-у частину казки самостійно.)

Словник для студентів на дошці.

Що зробила стара зима? (розлютилася....)

Що задумала? (Задумала всіх зі світу зжити.)

До кого дісталася спочатку? (Стала .... добиратися.)

Чому вона не змогла заморозити птахів? (...... стали....... і полетіли в...... Залишився......)

Презентація 2.

Прочитайте другу частину за ланцюжком, за пропозицією. (Читання по ланцюжку.)

Потім на кого накинулась стара зима? (Накинулася на звірів.)

Що вона зробила? (Запорошила снігом поля.)

Що посилає на землю? (Посилає мороз по мороз.)

Гімнастика для очей Подули вітри та хуртовини. (Слідкують очима за рухом зими на вказівці.)

Хто не злякався морозів? (Не злякалися звірі.)

Що робить білка? (Білка гризе горіхи.)

Що робить ведмідь?

Заінька?

Складіть речення з цих слів. (Робота з інтерактивною дошкою)

горішки білка в дуплі гризе

барліг Ведмідь смокче лапу в

стрибаючи Заїнька гріється

Що роблять домашні тварини? (У стійлах сіно жують.)

Хто зможе розповісти цю частину тексту, використовуючи картинки презентації та опорні слова?

Діти розповідають частину тексту за опорними словами, на дошці показується презентація з картинками, що відображають зміст тексту. ( Словник на дошці:Накинулася ..... Запорошила ....

Завалила.....Посилає.....Не злякалися.....)

Прочитайте наступну частину за словами, будьте уважні. (Читання за одним словом, ланцюжком).

Що трапилося з річками, озерами? (Змерзли річки та озера.)

Що зробила уся риба? (Риба пішла на глибину.)

Розкажіть цю частину тексту, використовуючи зображення з презентації та опорні слова? (Словник:Злиться.

Добиратися Замерзли ...... .......вглиб пішла)

Діти розповідають частину тексту за опорними словами, на дошці показується презентація з картинками, що відображають зміст тексту.

Послухайте останню частину казки і скажіть, що для Зими було найприкріше.

Аудіозапис та показ слайдів.

Про що думала зима? (Хотіла заморозити людей.)

Що шле вона на людей? (Шле морози люті.)

А що роблять люди? (Люди затопили пекти, печуть млинці, сміються з зими.)

Що роблять діти взимку? (Одна дитина складає пропозицію, потім усі разом зображують ігри дітей взимку) (Хлопці грають у сніжки. Діти катаються на санчатах та на лижах. Діти ліплять сніговика. Хлопці катаються на ковзанах.)

Маю картину. Уважно подивіться та скажіть, що забув намалювати художник? (Розглядають картину, показують де немає предмета, називають якого. (наприклад: діти катаються на ковзанах, тут немає одного ковзана і т.д.).

Розкажіть останню частину, використовуючи зображення презентації. (Оповідання з картинок та опорних слів.)

А що значить зима заплакала? (Крапель з дахів.)

3. Гра "Снігова куля" (запам'ятай - повтори).

У мене є зимовий клубочок, хочете з ним погратись? Подивіться, який має довгий хвостик. Я кажу пропозицію, а ви її запам'ятовуєте та повторюєте.

Розлютилася зима.

Розлютилася стара - зима.

Розлютилася стара - зима на птахів.

Страшно розлютилася стара – зима на птахів.

Страшно розлютилася стара – зима на птахів, звірів.

Страшно розлютилася стара – зима на птахів, звірів, людей.

Страшно розлютилася стара – зима на птахів, риб, звірів, людей.

Страшно розлютилася стара – зима на птахів, риб, звірів, людей та дітей.

(Спочатку слухають, потім хором повторюють пропозицію за учителем.)

VI Закріплення

1. Переказ з питань, що наводять, з використанням презентації.

Розлютилася стара - зима, задумала всіх зі світу зжити. До кого вона дісталася спочатку? (- До птахів.)

Чому вона не змогла заморозити птахів? (Птахи стали зграйками збиратися і полетіли до теплих країн.)

Запорошила зима снігом поле, завалила лісом снігом. Посилає морози. Чому звірі не злякалися зими? (Звірі не злякалися зими: білка в дуплі горішки гризе, ведмідь у барлозі лапу смокче, домашні тварини в теплих сараях сіно жують.)

Чому зима не змогла людей заморозити? (Люди затопили грубки, печуть млинці, сміються.)

Що було зимі найприкріше? (Прикріше було, що навіть діти її не бояться. Діти катаються на санках, на ковзанах, ліплять снігову бабу, грають у сніжки.)

Чому зима заплакала? (Від агресії.)

Як ми розуміємо, що весна поряд? (Закапали зимові сльози.)

2. Гра "Що наробила Зима?" Утворення дієслів досконалого образу минулого часу з приставкою "за".

Підійдіть до вікна, подивіться у віконце. (Підходять до вікна.)

Я прокинулася рано-вранці, виглянула у вікно і здивувалася: "Зимушка - Зима, що ж ти наробила?"

(Педагог говорить початок речення, діти утворюють із цих слів дієслова)

Зима прийшла з морозами і все ..... (Відповідають хором: ЗАМОРОЗИЛА)

Завірюха крейди і всі стежки.

Річка вкрилася льодом і вся ... (Заледеніла)

Зима покликала завірюху і все ..... (ЗАВ'ЮЖИЛА )

Снігова пороша доріжки все..... )

3. Самостійний творчий переказ.

А зараз розкажемо нашу казку. Розкажіть від імені птахів. (Школярі розповідають від 1 особи.)

Хто хоче розповісти казку від імені риб?

Від людей?

Від дітей?

VII Підсумок. Рефлексія

Яку казку ми сьогодні переказували? (Казку "Прокази старої - Зими".)

Як ви вважаєте, вона в нас вийшла? Чому? (Так. Ми розповідали самі, ви нам трохи допомагали.

Ми нічого не забули, розповідали по порядку.)

Психологічний настрій “Весняне сонечко. Сніговик розтанув”.

Зінаїда Тимофєєва
Літературне читання. Тема уроку Ф. Тютчева «Зима недарма злиться»; К. Ушинський «Прокази старої зими»

Заплановані результати:

Предметні: розуміють зміст прочитаного; вміють працювати з текстом (прогнозувати зміст за назвою та ілюстрації, відповідати на запитання щодо змісту).

Пізнавальні УУД: загальнонавчальні - усвідомлене сприйняття літературного твору; формулювання відповідей на запитання щодо змісту прочитаного твору; логічні – приведення прикладів як доказ положень, що висуваються.

Регулятивні УУД: уміти висловлювати своє припущення на основі роботи з матеріалом підручника; оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання, прогнозувати майбутню роботу (складати план, здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію).

Комунікативні УУД: вміти слухати та розуміти мову інших; оформляти свої думки у усній формі; вміти працювати у групі.

Особистісні: оцінюють власну навчальну діяльність: свої досягнення, самостійність, ініціативу, відповідальність, причини невдач; виявляють уважність, допомогу.

Міжпредметні зв'язки – світ довкола себе.

Ресурси – підручник, робочий зошит літературного читання Л. А. Єфросиніна « Літературне читання» 2 клас, 2ч.

Додаткові ресурси – інтерактивна дошка, презентаційний матеріал.

Організація простору – фронтальна, робота у парах.

Устаткування: інтерактивна дошка, персональний комп'ютер, колонки, слайдова презентація.

уроку Мета етапу

Діяльність

вчителі Діяльність

учнів Заплановані результати

I.Орг. момент

Мотивувати учнів до навчальної діяльності у вигляді створення емоційної обстановки.

Створення емоційного настрою працювати

Мотивувати учнів на початок уроку.

Продзвенів уже дзвінок, починається урок.

Будемо всі уважні, активні та старанні.

– Здрастуйте, хлопці. Отже, ми починаємо наш урок літературного читання.

Налаштовуються на активну роботу.

Психологічний настрій дітей.

Регулятивні:

Націлювання на успішну діяльність.

Комунікативні:

Вміти оформляти свої думки в усній формі; домовлятися з однокласниками спільно з учителем про правила поведінки та спілкування та слідувати їм.

Перевірка домашнього завдання - На будинок вам було поставлено – вивчити вірш Євгена Абрамовича Баратинського «Весна, весна!»

Виходять до дошки та читають напам'ять вірш

II.Актуалізація знань-організувати актуалізацію знань

Скажіть, як можна назвати вірші?

А як називаються письменники, котрі пишуть вірші?

Подумайте, а навіщо нам потрібні вірші?

А ось для того, щоб визначити, який вірш ми читатимемо сьогодні, я вам пропоную відгадати загадки.

1. Хто, вгадай-но, сива господиня:

Тряхне перинки - над світом пушинки?

2. Вона приходить із ласкою та зі своєю казкою. Чарівною паличкою змахне, у лісі проліск розквітне.

Може ви здогадалися, як називається вірш?

Чому ви так вважаєте? - Поезія

Вдумливо, виразно

- Зима

Пізнавальні:

Формування знаходити інформацію для виконання навчальних завдань

Комунікативні:

Формування адекватно використовувати мовні засоби для планування, пояснення та виконання своєї діяльності

III.Поста-новка мети та завдань уроку

Організувати постановку мети уроку;

Організувати складання спільного плану дій;

Організовує діалог, що підводить до теми;

Організує формулювання теми уроку;

Організує постановку мети, формулювання теми уроку учнями.

Сьогодні ми з вами познайомимося з творами: Ф. Тютчев« Зима недарма злиться.» ; До. Ушинський« Прокази старої – зими»

Виходячи з цього, які ми поставимо цілі та завдання на наш урок?

Участь у діалозі, що підводить до теми.

Обмінюються думками, вносять доповнення та поправки щодо визначення завдань та мети уроку.

Формулювання теми уроку

Регулятивні:

Вміти визначати та формулювати ціль на уроці за допомогою вчителя

Пізнавальні:

Вміти орієнтуватися у своїй системі знань; здійснювати аналіз об'єктів

Комунікативні:

Вміти оформлювати свої думки в усній формі, слухати та розуміти мову інших

IV.Вивчення нового матеріалу

включення дітей до ситуації вибору методу вирішення проблеми, вирішення дітьми проблеми за допомогою вибраного методу.

Сьогодні ми познайомимося з віршем одного чудового поета ХІХ століття Ф. І. Тютчевим.

Ф. І. Тютчев(1803- 1873) . Був сучасником А. З. Пушкіна. З дитинства Федір Іванович писав вірші, і свій перший вірш опублікував у 14 років. У своїх творах він оспівував красу рідної природи.

1. Первинне читання твору стор. 107

« Зима недарма злиться.»

Що ви уявили, почувши назву цього вірша?

Закрийте очі і постарайтесяуявити цю картину.

Читання вірша.

Що побачили? Враження? Що здивувало, запам'яталося?

Перечитайте вірш, знайдіть слова, які вам невідомі.

Заглянемо до словника підручника (замітилося - у словничку, нудить, трезвон, пущі – словник Ожегова).

На скільки частин поділили вірш? (5)

Прочитаємо 1 частину.

Чому почала злитися Зима?

В яких словах говорити, що весна ось-ось прийде?

Як прочитаємо ці рядки

(тренування)

Прочитаємо 2 частину

І все заметушилося, каже поет. Як ви розумієте цей вираз.

Як прокидається природа ставиться до Зими

Яке влучне слово для показу невдоволення використовує Тютчев?

І ввівши це дієслово у вірш, поетові вдалося показати велике невдоволення природи взимку, все навколо постійно жене зиму геть.

Які птахи зустрічають весну своїм співом? (жайворонки (спів жайворонка, картинка)

Як прочитаємо цю строфу

Прочитаємо 3, 4, 5чпсті.

Які слова ми виділимо при читанні?

Як прочитаємо цю частину?

А тепер прочитайте цей вірш один одному

Слова якої частини мови ми з вами виділяли при читанні. Чому у цьому вірші Ф. І. Тютчеввикористав багато дієслів?

Назвіть дієслова, які позначають дії Зими та Весни.

Прочитайте весь вірш виразно вголос. Яким тоном його треба читати?

1 раз – 5 учнів з 1 частини.

2 разів – 3 учні весь вірш.

Завдання: Робочий зошит 63№1,2,5

У вірші Тютчевмалює перше пробудження природи, перелом від зими до весни, відбувається зіткнення пір року, воно представляється у вигляді казкової битви, бачимо картину настання весни.

Весна у вікно стукає.

- зима недарма злиться.

Сумно, радісно, ​​грайливо

Побігли струмки, зашелестів вітерець, заспівали птахи.

Вона змушує Зиму піти

Жваво

Бадьоро. тому що весна перемагає

Пізнавальні УУД: орієнтуватися у своїй системі знань: відрізняти нове від вже відомого за допомогою вчителя, отримання необхідної інформації, визначення основної інформації.

Комунікативні УУД: вчитися працювати в парі, співпраця у пошуку та зборі інформації.

V.Фізкультхвилинка

VI. Первинне засвоєння нових знань

Розвиток ритму, рухова активність.

Організує парну та групову роботу над текстом.

Організація самоперевірки.

Сьогодні ми з вами познайомимося з ще одним чудовим автором та його твором.

Костянтин Дмитрович Ушинськийнародився у місті Тула 19 лютого 1824 року у сім'ї Дмитра Григоровича Ушинського– відставного офіцера, учасника Вітчизняної війни 1812 року. Мати Костянтина Дмитровича – Любов Степанівна померла, коли йому було 12 років. Навчався Костянтин Дмитрович у Новгород-Сіверській гімназії. Потім вступив до Московського університету. Після закінчення став учителем. Ушинський прагнув тогощоб у Росії було, якнайбільше шкіл й у них навчалися б діти простих російських людей. Він написав для дітей такі книги як: "Дитячий світ", «Рідне слово», «Ранкові промені», «Чотири бажання», «Бішка»і т.д

Різноманітність творів, написаних Костянтином Дмитровичем Ушинським, велике! Я вам уявила зовсім невелику частину.

А познайомимося з його твором, який називається « Прокази старої – зими»

Словникова робота.

На кожне слово один учень: читає слово та його пояснення

ДУБРАВА - ДУБОВИЙ ГАЙ, ЛІСОК

ЗАПОРОШИЛА ПОЛЯ - ВИПАВ СНІГ НА ПОЛЯ

ЛЮТИЙ - ЗЛИЙ, СЕРДИЙ

ВІКОННИКИ - СКЛА У ВІКНАХ

САЛАЗКИ - САНКИ

ПРОКАЗА - ЗАБАВИ, ГРИ

СТРІХУ – ЗВИСКАЮЧИЙ КРАЙ ДАХУ

Читання казки.

Хрестоматія 1 частина с. 16-19

1 Частина – 1учень

2 Частина - по ланцюжку

3Частина -1 учень

4,5 частина самостійна читання

Бесіда з прочитаного тексту.

Як зимавирішила розправитися із птахами?

Що зробили птахи?

Як звірі рятуються взимку від морозу?

Що зробила зима з річками та озерами?

Як сховалися риби?

Як приготувалися люди до зими?

Чому не бояться зими діти?

Чому зимо стало прикро?

Пізнавальні УУД: видобувати нові знання: знаходити відповіді на запитання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід та інформацію, отриману на уроці.

Комунікативні УУД: вчитися формулювати власну думку та позицію; вміти вирішувати конфліктні ситуації, приймати рішення, брати відповідальність він.

РегулятивніУУД: контроль, саморегуляція, корекція.

IX.Підбиття підсумку

Підбити підсумок пройденого, зробити висновок Організує рефлексію.

Організує самооцінку навчальної діяльності

Отже, ми з вами познайомилися з прекрасними авторами та їх творами

Як називаються твори?

Відповідають питання вчителя.

Особистісні:

Здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності

Регулятивні:

Вміти оцінювати правильність виконання дії

Комунікативні:

Вміти оформляти свої думки в усній формі

X.Домашнє завдання Вчитель організовує запис домашнього завдання.

Вивчити Ф. Тютчев« Зима недарма злиться» -Записують

Конспект НОД
у підготовчій до школи групі
для дітей з ГНР
МБДОУ «Дитячий садок №222»
комбінованого вигляду
м. Барнаул Вихователь Меркель Н.А

Тема: Переказ казки «Прокази старої Зими»
Програмні завдання: Вчити переказувати казку близько до тексту, доладно, послідовно, виразно з опорою на наочність.
Вчити підбирати (слова) визначення до слів.
Вправляти, використовувати найпоширеніші пропозиції.
Хід заняття:
Діти сидять півколом.
- Діти, який сьогодні день тижня?
- Яким був, учора, який буде завтра?
- Хлопці, яка пора року настала?
- За якими ознаками ви визначили, що настала зима?
- Хлопці, а ви любите слухати казки?
- Назвіть ваші улюблені казки.
– А сьогодні ми прочитаємо ще одну казку, нову, яка називається «Прокази старої зими» – написав цю казку Ушинський (запам'ятайте).
- Читаємо казку.
Запитання за казкою:
– Як називається казка?
- Про що йдеться у казці?
- Спочатку до кого дісталася зима?
(До птахів)
– Потім на кого зима накинулася?
– На звірів.
– На риб.
– Риби що зробили?
- Пішли під кригу, а там ще тепліше.
- І зима подумала, кого мені ще дошкулити?
- І почала дошкуляти людям.
- Як люди рятувалися від морозу?
(Затопили печі, та над зимою посміюються).
- А якщо хтось у ліс іде за дровами, що на себе надягають?
(кожух, валянки, рукавиці)
- А що найприкріше здалося зимі?
(Малі хлопці і ті її не бояться)
– Що роблять хлопці?
- Катаються на санчатах, грають у сніжки, ліплять із снігу, гори стоять.
- Хлопці в казці говорилося, розлютилася стара - зима, значить, вона яка була, якими іншими словами можна сказати яка вона? (Сердита, холодна, сувора)
Діти зобразіть, покажіть гостям, яка вона була зла, щоб гості відчули та побачили злу стару – зиму. А зараз зобразіть, щоб гості відчули, як її діти не бояться.
- Уявіть, що ви гуляєте, мороз стоїть на вулиці, зобразіть, як ви замерзли, а як вам руки розігріти?
- Потерти.
- А якщо мороз за щічку вщипне?
- За ніс, за вушка – що робитимете?
(Потерти снігом)
- Хлопці покажіть, як хлопці у казці у сніжки грали?
(Нахилилися, взяли сніг, зліпили сніжок і кинули)
- Подуйте на гостей, як дула зима, напускала морози на всіх.

А зараз хлопці давайте разом із вами перекажемо казку, а я вам допоможу (----------матеріал, ось за цими картинками вам буде легше переказати казку).
- 1-2 оповідання.
- Добре хлопці, вдома обов'язково розкажіть мамам та татам нову казку.
- А зараз пограємося з вами в слова. Я називаю слова, а ви визначення при цьому правильно виділяйте закінчення.
Зима (яка?)
Мороз, вітер, сніг (який?)
Небо, сонце (яке?)
Наступна вправа: я починатиму пропозиції, а ви закінчуватимете.
Коля не пішов у дитячий садок тому, що він … (повні відповіді)
Двірник взяв мітлу, він буде….
Мама сказала доньці, що …
Ми завтра поїдемо до лісу, якщо…
Осінь прийшла до нас і принесла...
Весна прийшла до нас і принесла...
Зима прийшла і принесла нам…
- Діти уявіть собі, що було б якби до нас ніколи не прийшла зима?
- Хлопці, а як ви думаєте, чим можна зайнятися довгими, зимовими вечорами (дивитися телевізор, читати казку, розфарбовувати).
- Вам – то добре, ось у вас є іграшки, телевізор, електрика у вас є, магнітофони, а коли ваші дідусі та бабусі були такими маленькими хлопчиками і дівчатками як ви, зимовими вечорами вони теж сиділи вдома, і чимось теж мали займатися чим можна займатися в зимові довгі вечори, ось горіла в них одна свічка.
- Ну, добре, я вам допоможу.
Вимкнуть сет, запалюють свічку.
- Підводжу дітей до думки, що можна казати. Ліпити іграшки, пити чай.