План-конспект відкритого заняття з розвитку мовлення у середній групі «Непосиди. Конспект заняття з розвитку мови у середній групі «Короткі та довгі слова Заняття з розвитку мовлення дітей середньої групи

Марина Миколаївна Іванова
Конспект заняття в середній групіз розвитку мови на тему «Меблі»

Цілі і завдання:

1. Вчити описувати предмети меблів;

2. Активізувати словник (стіл, стілець, ліжко, шафа, диван, крісло, спати, відпочивати, лежати, сидіти)

3. Удосконалювати граматичний устрій мови(освіта іменників у множині, прикметників, зменшувально-пестливих слів)

4. Розвиток уваги, пам'яті, мислення.

Устаткування:

Іграшки: Чебурашка, предметні та розрізні картинки. « Меблі» , іграшкова меблі.

Організаційний момент.

1. Організаційний момент.

У групув'їжджає іграшкова вантажівка з великим мішком. У кузові сидить Чебурашка. Він радий, що йому дали нову квартируі просить хлопців допомогти йому вибрати потрібну меблі.

Гра «Чудовий мішечок»

Діти по черзі підходять до столу, витягують предмети мебліві описують її за навідним питанням:

Що це?

З чого складається?

Якого кольору?

З чого він зроблений?

Навіщо потрібен цей предмет?

Де його можна поставити?

Описують стіл, стілець, диван, шафу, ліжко, комод.

2. Гра "Що змінилося"

Діти заплющують очі, вихователь прибирає один предмет. Діти розплющують очі і мають назвати. Що змінилося на столі.

3. Фізмінутка:

Ось Кирюшина ліжечко (розвести руки в сторони)

Щоб спав Кірюша солодко (Присісти, долоні під щічки)

Щоб уві сні він підростав (повільно піднімаються)

Щоб скоріше великим він став (встають на шкарпетки, руки тягнуть нагору)

4. Гра «Один – багато»з м'ячем.

Вихователь кидає м'яч дитині, називаючи предмет меблівв однині, дитина ловить м'яч і кидає вихователю, називаючи цей предмет у множині.

Стіл - столи

Шафа - шафи

Стілець - стільці

Диван - дивани

Крісло - крісла

Ліжко – ліжка

5. Гра «Скажи ласкаво». Вихователь. Давайте ласкаво назвемо великий стілець і маленький стільчик.

Великий диван та маленький (диванчик)

Велика шафа та маленька (шафка)

Великий стіл та маленький (Столик)

Велике ліжко та маленьке (ліжечко)

Великий табурет і маленька (табуретка)

6. Пальчикова гімнастика «Багато меблів у квартирі»

Раз, два, три, чотири – багато меблів у квартирі

(стискати та розтискати кулачки)

У шафу повісимо ми сорочку (Загинаємо пальчик)

А в буфет поставимо чашку (Загинаємо пальчик)

Щоб ніжки відпочили

Посидімо трохи на стільці (Загинаємо пальчик)

А коли ми міцно спали,

На ліжку полежали (Загинаємо пальчик)

А потім ми з котом посиділи за столом (Загинаємо пальчик)

Чай із варенням дружно пили (плескати в долоні)

Багато меблів у квартирі(розвести руки в сторони)

7. Гра «Що зайве»

Діти підходять до столів, на яких лежать набори картинок, потрібно знайти та прибрати зайву картинку.

8. Обладнання квартири для Чебурашки.

Діти працюють по троє. Кожен групідається завдання обставити іграшкової меблями кухню, вітальню, спальню Чебурашка. Потім кожна групапоказує Чебурашку кімнату та описують меблі.

Чебурашка дякує дітям за допомогу та запрошує на новосілля.

Вихователь. Про що ми сьогодні говорили? Навіщо нам потрібна

меблі? Щоб меблі нам служили довгоЯк треба ставитися до неї? (берегти).

Публікації на тему:

Конспект Нод конструювання меблів із коробок з використанням «Екрану вибору» в середній групі на тему: «Меблі» Мета: Завдання: Освітні:.

Конспект НОД з пізнавальної діяльності та розвитку мовлення в середній групі. Воропаєва Маргарита Сергіївна. Мета: Формувати уявлення.

Конспект ОД з розвитку мовлення у середній групі на тему «День Перемоги». Мета: сприяти вихованню патріотичних почуттів в дітей віком дошкільного.

Заняття з розвитку промови на тему «Весна. Ознаки весни. у середній групі. Ціль: Узагальнити уявлення дітей про весну. Дати уявлення.

Продаж меблів. Конспект заняття з розвитку мови у пункті корекційно-педагогічної допомоги для дітей 5-6 років з НВОНР. Програмні завдання: 1. Формувати.

НОД з розвитку мови у середній групі «Лісова посилка»

Опис роботи:Конспект безпосередньо освітньої діяльностідля дітей середньої групи "Лісова посилка". Матеріал буде корисним вихователям дошкільних груп. Цей конспект пізнавального заняття для дошкільнят 4-5 років спрямований на узагальнення та закріплення теми «Дикі тварини».
Ціль:Розширення словникового запасу та закріплення знань назв диких тварин у дошкільнят.
Завдання:
1. Закріплення у мові назв диких тварин, та його дитинчат, частин тіла, жител.
2. Розвиток мислення на матеріалі описових загадок.
3. Закріплення вміння складати оповідання з мнемотаблиц.
4. Розвиток дрібної моторики пальців рук.
Інтеграція освітніх областей: "Пізнання", "Комунікація", "Художня творчість", "Соціалізація", "Читання художньої літератури".
Матеріали для роботи:
- посилка із замочками, лист;
- картки із зображенням жител диких тварин;
- Дидактична гра: “Чий хвіст? ”;
- предметні картинки із зображенням диких тварин та їх дитинчат.
Попередня робота:Знайомство з дикими тваринами на заняттях із ознайомлення з навколишнім світом, через рухливі ігри, імітації рухів тварин. Проведення пальчикових гімнастик, відгадування та вигадування загадок. Вихователь:Доброго ранку хлопці. Сьогодні вранці до нас у групу принесли посилку та лист. Давайте прочитаємо листа.
Здрастуйте хлопці!
Надсилаємо Вам посилку з гостинцями для Вас. Але щоб відкрити її та дізнатися від кого вона, треба пройти випробування. За кожне пройдене випробування, Ви отримуватимете ключик від замочка. Бажаємо Вам удачі!

Вихователь:Ну що хлопці готові до випробувань? (Відповіді дітей)
Вихователь: Для того, щоб навчитися красиво і правильно говорити, нам з Вами треба зробити розминку для язичка
1. «Посмішка», «Збірник»
Наші губки посміхнулися,
Прямо до вушок потяглися.
Ти спробуй «І-і-і» скажи,
Свій паркан покажи.

2. «Трубочка»
У гості до нас прийшло слоненя,
Дивовижна дитина,
На слоненя подивися,
Губки хоботком тягни.

3. «Посмішка» / «Трубочка»
Якщо наші губки посміхаються,
Подивися - паркан з'являється.
Ну, а якщо губки вузькою трубочкою,
Отже, ми можемо грати на дудочці.

4. «Часики»
Друг за одним, один за одним
Ходять стрілочки по колу.
Ти обидві губки оближ,

Як стрілки ходять, покажи.

5. «Маятник»
Ходить мятник у годиннику:
Ліворуч - тик, а праворуч - так.
Ти зможеш зробити так:
Тік і так, тик і так?

6. «Гойдалка»
На веселі гойдалки
Таня та Микита сіли.
Опустилися вниз гойдалки,
А потім нагору злетіли.
Разом із птахами, мабуть,
Полетіти вони хотіли.

Вихователь:Молодці добре робили розминку. Отже, перше випробування відгадування загадок (при правильній відповіді виставляється зображення тварини).
Це що за звір лісовий.
Встав, як стовпчик, під сосною?
І стоїть серед трави -
Вуха більше за голову.
Відповідь: заєць
Хто восени холодний.
Ходить похмурий та голодний? (Вовк)

Ця славна рижуха,
Пишний хвіст, біле черево,
Дуже страшна хитрюга,
Курей у клітці порахує,
І господарів злякає,
Миттю втече і прямо в ліс.
Відповідь (лисиця)

У ямі спить зимою довгою,
Але, трохи сонце грітиме,
В дорогу за медом та малиною
Вирушає …
Відповідь (Ведмідь)

Ходжу в пухнастій шубі, живу в густому лісі.
У дуплі на старому дубі горішки я гризу.
Відповідь (Білка)

Молодці хлопці. Усі загадки відгадали. Ось і перший ключ від замку. Скажіть, а про які тварини ми з вами відгадували загадки? (Відповіді дітей). Чому вони так звуться? (Відповіді дітей). Мабуть, дикі тварини живуть у лісі, і кожен має свій будиночок. Наступне випробування називається "Хто, де живе?"

На столах лежать картки із зображенням тварини та житла. Дітям пропонується з'єднати лінією тварини та її оселі. Під час виконання завдання вихователь ставить супутні питання:
Де живе вовк? (У лігві)
Де мешкає білка? (У дуплі.)
Де живе лисиця? (У норах.)
Де живе заєць? (Під кущем.)

Вихователь:Добре, і з цим випробуванням впоралися. Ось і другий ключ від замку. А наше наступне випробування називається "Назви правильно".
Дитина вибирає картинку із серії «тварини та їхні дитинчата» і називає:
Лис – лисиця (лисеня)
Вовк - вовчиця - вовченя (вовченята)
Ведмідь – ведмедиця – ведмежа (ведмежата)
Заєць – зайчиха – зайченя (зайченята)
Білка – білка – білченя (більчата)

Вихователь: Добре попрацювали І за це ми отримуємо ще один ключик. А тепер пропоную трохи відпочити. (фізхвилинка)
Пустотливі звірята.

Зайчик скаче по кущах,
Болотом і купиною.
Білка стрибає по гілках,
Гриб несе білчатам-діткам.
Ходить ведмедик клишоногий,
Має криві лапи.
Без стежок, без доріжок
Котиться колючий їжачок. Скачуть двома ногами, зробивши «вушка» з долонь.

Стрибають, зігнувши руки перед грудьми.

Ідуть перевалку.

Рухаються у підлозі присіді, зробивши круглі спинки.

Вихователь:Ми з вами відпочили, але є ще випробування, а називається воно "Склади розповідь".
Дитині пропонується вибрати зображення однієї тварини та за допомогою мнемотаблиці скласти розповідь. Заслуховуються відповіді дітей.

Вихователь:Ще одне випробування позаду і ще один ключик у нас. Залишилося останнє випробування «Чий хвіст?»
На столах лежать картинки із зображенням тварин без хвостиків. Дитині пропонується знайти потрібний хвостик і приклеїти його при цьому назвавши, чий хвіст (лисий, вовчий, білий, заячий).
Вихователь:Хлопці, всі випробування пройдені, давайте подивимося, що всередині посилки (відкривають, там частування).
Вихователь: Як ви вважаєте, хто відправив вам посилку? (Відповіді дітей). Правильно це лісові мешканці надіслали вам гостинці.
Дітям лунають частування.

Розділи: Робота з дошкільнятами

Програмний зміст:

  • Ознайомити дітей із розповіддю.
  • Формувати поняття про правильну, красиву мову, про її основні компоненти.
  • Закріпити навичку розгорнутого зв'язного висловлювання.
  • Розвивати увагу, діалогічну мову, емоцій, промовистості мови, пам'яті, уяву, моральних уявлень, фонематичний слух, ритміку рухів.
  • Виховувати доброту, чуйність, почуття співпереживання герою оповідання, витримку, вміння слухати і чути мову логопеда та дітей.
  • Активізація словника: речецветик, правильна мова, червоний, синій, жовтий, помаранчевий, слово, звук, виразно, вимовляти, секрет, стебло, лист, пелюстка.

Методичні прийоми:

  • Словесні:питання, розповідь, бесіда,
  • Наочні:використання ілюстрацій, квітки Речецветика,
  • Ігрові:подорож у казку, сюрпризний момент,
  • Практичні:вправи, vатеріал, обладнання:
  • Демонстраційний:ілюстрація до казки, квітка Речецветик, пелюстка з символом, Роздатковий:гра "Збери квітку" на кожну дитину.

Хід заняття

Діти, сьогодні я розповім вам одну цікаву історію. Сідайте зручно, приготуйтеся слухати уважно. Казка називається "Казка про неслухняне язичку".

Жила-була дівчинка Маша. Красива була дівчинка, добра, слухняна. Але біда - не слухався дівчинку її язичок - ніяк не хотів він правильно вимовляти звуки і слова. І тому траплялися з дівчинкою різні неприємності.

Вийде дівчинка погуляти, звуть її хлопці грати в хованки: "Маша, підемо з нами грати". А вона їм: "Фефяс", що означає "зараз". А діти думають, що не хоче дівчинка грати з ними і тікають. Зве дівчинку мама: "Маша, ходімо в цирк". Дівчинка відповідає: "Кавково", що означає "звичайно". А мама думає, що Маша бавиться і не бере Машу до цирку.

Батько пропонує: "Хочеш шоколадку?" відповідає дівчинка: "Осін хофу", що означає "дуже хочу", а тато думає, що у Маші нежить і купує замість шоколадки таблетки.

Дуже дівчинка засмучувалася, що не розуміли її діти та дорослі. Дізналася про це Фея правильної мови та вирішила допомогти дівчинці – розкрити їй секрети, як навчитися правильно говорити. Вона подарувала їй чарівну квітку Речецвіт, на якій намальовані правила гарної мови. І навчила співати пісеньку:

Все правильно і виразно, щоб було всім відомо.

Незабаром, виконуючи поради Феї, навчилася дівчинка правильно розмовляти. Стали діти у дворі запрошувати Машу у свої ігри, а дорослі розуміють, про що дівчинка говорить. А сама Маша тепер завжди радісна та весела, а про секрети Феї ніколи не забуває.

Ось така казка.

Фізхвилинка:

Давайте дітлахи разом із вами повторимо слова пісеньки і постараємося їх проплескати. Якщо ми вивчимо пісеньку і дізнаємося про всі секрети Феї, то дуже скоро навчимося розмовляти правильно, як та дівчинка з казки. Гра "Прохлопай пісеньку".

Я розмовлятиму і вимовлятиму,

Все правильно і виразно, щоб було всім відомо. Дидактична гра "Збери квітку". Якого кольору твоя квітка? А у тебе? Розмова за казкою:

Давайте з вами згадаємо казку.

Про кого йдеться у казці?

Як звали дівчинку?

Якою вона була?

Яка у дівчинки була біда?

Що сталося з дівчинкою?

Хто допоміг дівчинці?

Що сталося згодом?

А ви хочете дізнатися про секрети правильної мови? Фея надіслала нам стеблинку від чарівної квітки. Ця чарівна квітка допомагає правильно розмовляти, тому що на її пелюстках намальовані та написані секрети правильної мови. Квітка називається Речецветик. Сьогодні ми отримуємо першу пелюсток. Що на ньому намальовано? (Вухо) Правильно.

Відкриває нам Речецветик перший секрет:

Слухаємо уважно логопеда та вихователя.

Це означає, що треба уважно слухати, а потім говорити.

Повторимо хором секрет.

Ось яка квітка Речецветик (логопед прикріплює пелюсток). А коли ми зберемо всі пелюстки, то зможемо потрапити у гості до Феї правильної мови. Хочете у гості до Феї? Сьогодні на занятті уважно слухали казку... Добре відповідали... Намагалися правильно вимовляти звуки... Молодці.

Конспект заняття з розвитку мови у середній логопедичній групі Тема: У гостях у іграшок

Програмний зміст: Поповнювати та активізувати словник дітей, використовуючи художню літературу; вживати іменники з узагальнюючим значенням; закріплювати правильне мовленнєве дихання, вимова звуку -з-у словах, чистомовках, віршах.

Удосконалювати виразну вимову слів, розвивати фонематичний слух, інтонаційну промовистість.

Виховувати бажання говорити правильно, гарно. Активізація словника:іграшки: літак, мішенька, заінька. Методичні прийоми:

Ігрові: сюрпризний момент, рухлива гра "Літак", д/і "Скажи ласкаво", вправа на мовленнєве дихання "Подаємо на літачки".

Словесні: питання, вказівки. Матеріал та обладнання:Демонстраційний:ширма, іграшки (м'яч, ведмедик, зайчик, бичок, літак), квітка "Речецветик". Роздатковий:паперові різнокольорові літачки.

Хід заняття

(Вихованець з дітьми заходить до групи і підходять до квітки "Річоцвіт")

- Хлопці, подивіться на Речецвіт. Вчора ми з вами отримали першу пелюстку. Сьогодні ми маємо дуже відповідально попрацювати, правильно виконувати всі завдання, щоб Фея Королівства Правильної мови надіслала нам ще одну пелюсток. За завданнями сьогодні ми підемо до героїв книги А. Барто "Іграшки". (Показую книгу).

Цю книгу написала Агнія Барто, про що ця книга?

Про м'яч, вантажівку і т.д.

Скажіть, як їх можна назвати одним словом?

Іграшки.

Правильно.

Підводжу дітей до столу, на якому знаходяться іграшки: м'яч, літак, ведмедик, зайчик, бичок.

Подивіться, хлопці, ось ці іграшки вам даватимуть завдання. А тепер проходьте і сідайте на стільці.

Відгадайте, яка іграшка задасть вам перше завдання.

Його штовхають, а він не плаче

Його кидають назад, він скаче.

1-2 дитини читають вірш "М'яч" А. Барто.

Молодці, а тепер послухайте наступну загадку: Він клишоногий і смокче він лапу.

Правильно. А Мишка пропонує вам пограти з ним у гру "Скажи ласкаво". Ми з ведмедиком говоритимемо перше слово, а ви нам відповісте ласкаво і проплескаєте це слово.

Вихователь: слонДіти: слоник Вихователь: м'яч Діти: м'ячик Вихователь: лялька Діти: лялечка Вихователь: ведмедик Діти: мішенька

Вихователь: прапор Діти: прапорець Вихователь: машина Діти: машинка Вихователь: бик Діти: бичок

Молодці! Хлопці, Ведмедик теж хоче послухати вірш про себе.

(1-2 дитини читають вірш "Ведмедик" А. Барто)

- Добре, хлопці, Мишко сказав мені, що ви дуже гарно читали вірш.

(Чуються звуки "му-му")

- Хлопці, ви чуєте? Хто це може так вітатись?

Правильно. Наступне завдання дасть вам Бичок. Він пропонує нам показати як ми добре граємо в "Літак".

(Пропоную дітям стати в коло обличчям. Разом читаємо вірш "Літак" А. Барто і виконуємо рухи). Літак збудуємо самі стоїмо на одній нозі, руки вбік Понесемося над лісами біжимо по колу з піднятими вбік руками, понесемося під полями міняємо напрямок, а потім повернемося до мами. присідаємо.

Молодці! Давайте сядемо на свої стільці і дізнаємося, що нам ще потрібно зробити.

Хлопці, Бичок теж хоче послухати вірш про себе та хоче, щоб його прочитали Ілля та Аділя по черзі. Порадуємо Бичка?

Добре, хлопці, гадаю, що Бичок задоволений. А тепер слухайте, якою буде наступна іграшка: "Взимку білий, влітку сірий".

Правильно! Зайчик мені теж щось шепоче. Він не вміє правильно говорити-с-і просить навчити його. Давайте покажемо йому, як потрібно з'єднувати зубки, щоб звук вийшов і розповімо чистомовку (діти роблять усмішку з відкритим ротом, зуби з'єднані, видувають повітря вимовляють -с-с-с-с-с).

Са-са-са-ось летить оса ритмічно ляскають

Су-су-су- бачу я осу дивляться через "окуляри" вправо-вліво

Си-си-си-боюся я оси стукають кулаком об кулак

Молодці. Ще Зайчик питає, чи знаєте ви про нього вірш?

Так, знаємо.

Прочитаємо? -Так

(1-2 дитини читають вірш "Зайчик" А. Барто)

Діти, а яка іграшка нам ще не давала завдання?

Літак!

Правильно.

(Піднімаю літак і знаходжу під ним коробку)

- Дивіться, а під літаком коробка. Давайте відкриємо її і побачимо, що в ній?

Діти, це записка від літака. Давайте почитаємо: "Здрастуйте, хлопці! Навчіть мене та моїх друзів правильному диханню. Мої друзі - це паперові літачки. А Сашу та Ігоря ми просимо прочитати про нас вірш". Ось такий лист, хлопці. Спочатку ми навчимо їх правильному видиху

(Роздаю літачки дітям і разом читаємо: "Плавно, довго видихаємо. Звук протяжно видує". Потім діти дмуть на свої літачки так, щоб крила заворушилися)

- Ось дивись, Літаке, так треба дмухати. А тепер слухай вірш про тебе.

(Ігор та Сашко по черзі читають вірш "Літак" А. Барто)

- Молодці, хлопці, я думаю, що іграшкам сподобалося як ми сьогодні попрацювали на занятті, намагалися говорити красиво і правильно, тому що вони принесли нам другу пелюстку квітки "Річоцвіт". Давайте ми його прикріпимо до квітки

Скажіть, що для вас сьогодні було найцікавішим? А важким?

Конспект комплексу артикуляційної гімнастики у формі казки "Колобок" у середній логопедичній групі

Програмний зміст: Вчити дітей утримувати мову в заданому положенні, готувати мову дітей до постановки звуків, що свисчать, до видування ізольованого звуку -с-, закріпити казку "Колобок".

Розвивати рухливість апарату артикуляції, тривалого плавного видиху, фонематичного слуху, активізувати за допомогою масажу рефлекторних зон руки, розвивати рухову загальну, артикуляційну і дрібну моторику, увагу, пам'ять і уяву.

Виховувати посидючість, інтерес до художньої літератури, взаємодію з дорослим та дітьми.

Активізація словника: колобок, комору, засіки, сметана, скребений, метен, мішень. Матеріал, устаткування.

Демонстраційний: ілюстрації до казки "Колобок" (сюжетні картинки), виконані у формі кінострічки.

Роздатковий: кульки СУ-ДЖОК. Попередня робота:проведення артикуляційної гімнастики у режимі дня, розучування артикуляційних вправ, читання казки "Колобок", розучування пісеньки колобка.

Хід заняття

У гості до нас сьогодні прийшов колобок. Пам'ятаєте, з якої він казки? Які ще герої є у ​​цій казці? Давайте всі разом заспіваємо пісеньку колобка (у цей час масажують руки кульками СУ-ДЖОК).

Я колобок, колобок
По коморі шкреб,
По засіках метен
На сметані мішаний
У грубку сажнів
Я з казки пішов
У гості до вас прийшов.

Колобок пропонує погратись із ним. А грати ми будемо язичком. Проковтнули слинки. Сіли зручніше. Починаємо казку.

(Логопед розповідає та виставляє сюжетні картинки)

- Жили-були бабуся та дідусь. Бабуся сидить на лавці (покусувати нижню губу)і дідусь сидить на лавці (покусувати верхню губу),бабуся по засіках помела (Вправа "Щіточка"),по коморі поскребла (Вправа "Куточки").Наскребла муки і замісила тісто (Вправа "Болтушка").З тіста спекла колобок (відкрити широко рот, утримувати 5 секунд),поклала колобок на тарілочку (вправа "Млинці")і залишила на віконці остуджуватися (Вправа "Віконце").

Колобок лежав-лежав, та зістрибнув з вікна (вправа "Млинець" - висунути мову вниз),покотився до лісу (Вправа "Смачне варення").

Котиться колобок, котиться, а назустріч йому заєць (втягнути щоки у себе), а потім ведмідь йде (надути щоки) - почергово 4 рази. Котиться колобок далі, котиться. А потім потрапили йому назустріч вовк (посміхнутися, показати зуби) і лисиця (губи в посмішці) - почергово 4 рази.

Покотився колобок і від зайця, і від вовка, і від ведмедя (Вправа "Смачне варення"), а лисиця впросила сісти його на мордочку (широка мова на верхній губі), пісеньку заспівати (Вправа "Покараємо язичок"). Гарячий колобок (Дуть широкою мовою на верхній губі). Трохи охолонув колобок, і лисиця його з'їла (Вправа "Футбол"). Мілена мордочка стала біля лисиці побігла вона до містка (Вправа "Гірка") вмиватися. Миється водою, а вода дзюрчить (Вправа "Пісенька" води "С-С-С").

- От і казки кінець, хто правильно все робив, той молодець. Дуже старалися... Молодці... І сьогодні ми дізнаємося про ще один секрет правильної мови.

Логопед показує пелюстка, якою намальовано мову. Язичком своїм граємо Напружуємо, вигинаємо.

Давайте повторимо хором і постараємося запам'ятати.

(Діти повторюють, логопед пристібає пелюсток до Речецветика) Конспект пальчикової гімнастики в середній логопедичній групі Тема: "Домашні птахи"

Програмний зміст:

  • Закріпити назву свійських та перелітних птахів (гуска, курка, півень ластівка), відмінні риси їх зовнішнього вигляду; тексти віршів, закріпити у мові вимову звуків -к-, -г-.
  • Розвивати дрібну моторику пальців рук, уміння розрізняти темп і ритм мови рухів рук, слухова увага та сприйняття, пам'ять, уява.
  • Виховувати інтерес до пальчикових ігор, доброзичливе ставлення до товаришів, любов до тваринного світу.

Попередня робота:

  • Вивчення теми "Домашні тварини", розучування пальчикових ігор. Матеріал та обладнання:
  • Демонстраційний: ілюстрації (гуска, курка, півень, ластівка), квітка Речецвіт.

Хід гімнастики.

Логопед дістає з конверта пелюстки із зображенням руки, показує дітям.

Хлопці, Фея нам прислала нову пелюсток із секретом правильної мови. Що на ньому зображено? (Рука). Це означає, що ігри з пальчиками допомагають нам вчитися правильно говорити:

Пальчиками ми граємо,
І масаж ми отримуємо.

Діти хором повторюють, а логопед прикріплює пелюсток до Речецвітика та пропонує дітям пограти з пальчиками.

Вправа "Пляшіть, пальчики" У Маші жив веселий гусак (правою рукою зображаємо гусака)

Логопед виставляє картинку із зображенням гусака. Він знав усі пісні напам'ять (лівою рукою зображаємо гусака).

Спляшем, Маша, спляшем (пальці стиснути - випрямити)

У Маші славний жив півень. (правою рукою зображуємо півня)

Він повторював усі пісні вголос (лівою рукою зображуємо півня)

Логопед виставляє картинку із зображенням півня

У Маші курочка жила (правою рукою зображаємо "курочку")

Логопед виставляє картинку із зображенням курки. Вона яєчка нам несла (лівою рукою зображаємо "курочку")

Спляш, Маша, спляш. (пальці стиснути – випрямити)

Вправа "Кулачки-долоні" Є у будь-якого два кулачки (показати кулачки)

Плеснув один по одному злегка (повільно стукнути кулачками один про одного)
Ну, а долоні не відстають (показати долоні)
Слідом за ними весело б'ють (повільно плескати в долоні)
Кулачки швидше б'ють - (стукнути кулачками один про одного до чого намагаються в середньому темпі
А долоні тут як тут, (плескати в середньому темпі)
так і розсипаються
Кулачки давай сердитись, (стукнути кулачками один об одного голосно ляскати стали. швидко)
А долоні - пустунки (швидко плескати теж не відстали)

Аналіз заняття.

Молодці. Давайте ще раз повторимо секрет правильної мови, яку ми сьогодні дізналися. Діти хором повторюють: Із пальчиками ми граємо І масаж ми отримуємо

Сьогодні слухняні пальчики були у Насті, Яни, Тимура.

Тема: У королівстві Феї Правильної мови.

Логопед: Хлопці, ми виконали всі завдання Феї. Ми зібрали всі пелюстки Речецвітика, вивчили всі правила. Тепер ми можемо вирушити в "Країну Правильної мови", а Речецвіт підкаже нам, куди треба рухатися. Лише за його допомогою ми зможемо знайти дорогу.

Фея: Здрастуйте, хлопці, проходьте. Я дуже рада, що ви прийшли до мене у гості.

Діти: Привіт.

Логопед: Доброго дня, добра Фея. І ми дуже раді з нашої зустрічі. Ми отримали від тебе подарунок - чарівну квітку Речецвіт і весь тиждень збирали до неї пелюстки, щоб дізнатися про секрети правильної мови. Дуже намагалися – хотіли побувати у тебе в гостях.

Фея: Я рада, що ви познайомилися із секретами правильної та красивої мови, а чи всі діти їх запам'ятали? Давайте всі разом згадаємо ці секрети.

Діти дивляться на пелюстки Речецветика і хором відповідають, а логопед указкою показує пелюстка:

  • Вухо - Слухаємо завжди уважно логопеда та вихователя.
  • Мова - Язичком своїм граємо напружуємо вигинаємо.
  • Губи - Губами рухаємо красиво, плавно та неквапливо.
  • Правильне дихання – Плавно, довго видихаємо, звук протяжний отримуємо.
  • Рука - З пальчиками ми граємо та масаж ми отримуємо.
  • Книга - Книги різні читаємо в них багато про що ми дізнаємося. Фея: Молодці, хлопці та дівчата. Тепер нехай ця чарівна квітка Речецвіт живе у вас у групі, а ви звертайтеся до нього за порадами, як навчитися правильно розмовляти. Виконуючи ці правила, розмовлятимете красиво. А щойно всі діти навчаться говорити правильно, я запрошу вас у чарівне місто, де я живу – місто Красивої мови. Бажаєте там побувати? А тепер давайте всі разом заспіваємо пісеньку:

Ми будемо розмовляти (відплескати по складах) і вимовлятимемо (протопати по складах). Так правильно і виразно (відплескати по складах), щоб було всім зрозуміло (протопати по складах).

Фея: Як добре у вас вийшло? Розумниці. А зараз я хочу пригостити вас чарівним печивом. Хто з'їсть мого чарівного печива, той язичок стає слухняним. Частуйтесь, хлопці.

Логопед: Дякую тобі, добра Фея. А нам час повертатися до групи. Ми намагатимемося навчитися правильно розмовляти, щоб потрапити до міста Красивої Речі. До побачення, добра Фея!

Підсумкове заняття з розвитку мови у середній групі «Подорож до Чарівного лісу»

Програмний зміст:
- виявити рівень знань дітей;
- розвивати зв'язне мовлення дітей;
- формувати граматичний лад мови: навчати розумінню просторових відносин двох предметів, виражених прийменниками: над, під, навколо, за і прислівниками: вгорі - внизу, праворуч - зліва;
- формувати вміння утворювати «лагідні слова» (із зменшувально-пестливим суфіксом);
- формувати вміння підбирати слова, які підходять за змістом;
- формувати вміння узгоджувати іменник із прикметником;
- розвивати фонематичний слух дітей;
- Виховувати вміння працювати у колективі.
Обладнання:Конверт з листом, квитки, коробочка, картки із зображенням літака, паровоза, пароплава, сюжетні картинки за казкою Колобок, квітка, метелик, картки із зображенням предметів КВІТКА, ФУТБОЛКА, ЛОЖКА), м'яч, картки з написаними фразами, картки із зображенням предметів (КУБИК, М'ЯЧ, ШАЛОК, СУКНЯ, КВІТКА, ВЕДЕРКО, КРУЖКА), «Веселий м'яч», фонограма різних звуків (йде дощ, шеле вода, хрумтить сніг, дме вітер), мольберт, ватман із зображенням дерева, клей, листочки, квіточки червоного, блакитного та жовтого кольорів, частування.

Хід Нід
Діти разом із вихователем заходять у групу та виявляють конверт.
Вихователь: - Хлопці, дивіться, що таке? Чи не ви залишили це, це не ваше? Звідки конверт з'явився тут? А тут ще щось написано! Давайте я зараз прочитаю.
«Дитячий садок « Світлячок», дітям середньої групи №1»
-Хлопці, так це ж для нас лист! Потрібно прочитати, що написано у листі. (вихователь відкриває конверт та читає)
«Дорогі хлопці! Пишуть вам лісові феї. У нашому чарівному лісі сталася біда. Сердитий чарівник зачарував дерево фей і тепер воно засохло і на ньому немає жодного листочка, а всі феї залишилися без чарівництва. Щоб оживити дерево, потрібно вирушити в подорож до нашого чарівного лісу, але на кожній станції на вас чекатиме завдання. За його правильне виконанняви будете отримувати чарівні листочки, за допомогою яких наприкінці подорожі ви зможете оживити дерево фей і повернете нам чаклунство. Квитки на паровозик ви знайдете у конверті.
Лісові Феї.
- Ой справді тут квитки! Ну що, допоможемо феям?
Діти: Так!
Вихователь: А на чому ми вирушимо в подорож допоможе визначити чудова коробочка. За допомогою лічилки ми дізнаємося, кому ж дістанеться таке відповідальне доручення.
Дитина тягне картку зі коробочки за стрічку.
Вихователь: - Хлопці, займайте посадкові місця, вирушаємо в дорогу!
Під мелодію подорож починається.
1 станція «Збери казку»
Вихователь: - Хлопці, якісь картинки, вам вони нічого не нагадують?
Діти: - Казку Колобок.
Вихователь: - Картинки переплуталися місцями і вам потрібно розставити їх у потрібній послідовності. Згадайте казку Колобок.
Діти розставляють картинки у потрібній послідовності та розповідають казку Колобок.
Вихователь: - Молодці, хлопці, ви правильно склали казку і за це отримуйте листочки.

2 станція «Веселий метелик»
Вихователь: - Хлопці, подивіться, яка красива квіточка! А хто це там літає?
Діти: - Метелик!
Вихователь: - Подивіться, куди метелик сіл? А зараз, де вона літає? А тепер перелетіла кудись? (діти відповідають: – на квітку, над квіткою, перед квіткою, за квіткою та біля квітки)
Вихователь: - А ось і листочки, значить, із завданням впоралися правильно! Вирушаємо далі.
Грає мелодія, їдемо далі.
3 станція «Назви ласкаво»
Вихователь кидає м'яч дитині і називає іменник, а дитина повертає вихователю м'яч і відтворює зменшувально-пестливу форму цього іменника. Наприклад: Стіл – столик
РИБА, КНИГА, М'ЯЧ, ВІДРО, БАНТ, ЛЯЛЬКА, ЛИСИЦЯ, ТАРИЛКА, ВОДА, КВІТКА, ФУТБОЛКА, ЛОЖКА.
Вихователь: - Молодці, хлопці, впоралися! Отримайте листочки. Хлопці, ви, напевно, вже втомилися? Давайте проведемо фізхвилинку.
Фізмінка « Якщо подобається тобі, то роби так…»
Вихователь: - Відпочили, настав час і в дорогу вирушати.
Під мелодію рухаємось далі.
4 станція «Підскажи слівце»
На столі лежать картки, де написані незакінчені фрази. Дитина, бере картку, подає вихователю, вихователь читає, інші діти закінчують фразу.
Я весь день ловлю жучків,
Вплітаю черв'ячків.
У теплий край не відлітаю,
Тут під дахом мешкаю.
Цвірінь-цвірінь! Не бійся!
Я бувавий... (горобець)

Незабаром вечір, подивися –
Зайнялися... (ліхтарі)

А поруч бегемотики
Схопилися за... (животики)

Не послухав зайчика тата –
Віддавили зайчику... (лапу)

А біля цієї ялинки
Бродили злі... (вовки)

Довго, довго крокодил
Море синє... (гасив)

Сонце світить дуже яскраво
Бегемоту стало... (спекотно)

Часто до озера напитися
Ходить руда... (лисиця)

Бі-бі-бі! Гудить машина,
- Не поїду без... (бензина)

Не будильник, а дзвонить.
Не приймач – каже.
Вгадайте, хто він?
Ну звичайно, ... (телефон)
Вихователь: - Чудово впоралися із завданням!

5 станція «Яким кольором?»

Розкладаються картки із зображенням предметів. Дитина вибирає собі картку, а колір вибирає за допомогою "Веселого м'яча". Таким чином він узгодить іменник із прикметником. Наприклад: синій м'яч, червоний кубик.

Вихователь: - Молодці! Впоралися із завданням, отримайте листочки.

Звучить мелодія, подорож продовжується.

6 станція «Дізнайся, що звучить»

Звучить фонограма різних звуків (іде дощ, шелестить листя, плескається вода, хрумтить сніг, дме вітер) діти слухають і відгадують, що то за звуки.

Вихователь: - Молодці! Ось листочки, продовжуємо наш шлях.

Кінцева станція «Чарівний ліс»
Вихователь: - Ось і приїхали ми до Чарівного лісу. Дивіться, хлопці, це дерево! Воно і в правду зачароване, на ньому немає жодного листочка. Подивіться, скільки листочків заробили ви, може їх вистачить, щоб оживити дерево і повернути чарівництво феям? Давайте приклеємо листочки до дерева і подивимося.

Діти приклеюють листочки. Звучить чарівна мелодія.

Вихователь: - Сталося диво, чарівне дерево ожило! У нас вдалося повернути феям чари! Ой, дивіться, що відправили вам феї на знак подяки (вихователь показує скриньку із частуванням).

Рефлексія:Хлопці, що найбільше запам'яталося вам у сьогоднішній подорожі? Які завдання для вас видалися важкими? Які завдання вам сподобалось виконувати?

Кому було сьогодні цікаво, візьміть квіточку червоного кольору та приклейте її до чарівного дерева. Кому було не дуже цікаво, візьміть квіточку блакитного кольору та приклейте її. І кому було сьогодні нудно, приклейте квіточку жовтого кольору.

Наталія Безродна
Конспект заняття з розвитку мови у середній групі

Тема: «Складання описової розповіді про іграшку з використанням схеми».

Програмний зміст:

Вчити дітей складати описову, зв'язкову та послідовну розповідь про іграшки з використанням схеми.

Закріпити вміння обстежити предмет від сприйняття його загалом виділення істотних ознак.

У описі - визначати об'єкт, послідовно описувати частини, властивості (колір, форма, величина, якості, події з нею, наприкінці висловлювати оцінне судження.

Вживати в мови назви предметів, їх частин, деталей, матеріалів, з яких вони виготовлені.

Закріплювати вміння дітей визначати і називати місце розташування предмета (ліворуч, навколо, поруч, між, ззаду," продовжувати закріплювати вміння дітей вживати в мовислова з узагальнюючим значенням: іграшки.

- Розвивати мислення, уяву, спостережливість, зорову пам'ять.

Виховувати інтерес до рідної мови, культуру спілкування, доброзичливість.

Методичні прийоми:

загадка загадок, сюрпризний момент, ігрові моменти, фізхвилинки, зразок

вихователя, розповіді дітей, підказки, доповнення, заохочення, читання вірша.

Словникова робота:

А) збагачення: м'яка іграшка, плюшева;

Б) активізація - слова - визначення: гумова, пластмасова, дерев'яна, хутряна; слова - дії: скликала, вантажити, катати, збирати, кидати, ловити, годувати, гуляти, возити в колясці і т.д.

Матеріал:

скринька, іграшки для описи: машина, ведмедик, м'яч, лялька, пірамідка,

загадки про іграшки, вірш «Нехай іграшки дружать із нами».

Попередня робота:

розгляд іграшок, заучування вірша, словесні ігри.

Хід заняття.

Діти сидять півколом навпроти вихователя.

В.: Хлопці, до нас у гості прийшов Мишко і привів із собою гостей. Давайте запросимо Мишкиних гостей. Приготуйте ліву долоньку та середній палець правої руки. Разом зі мною повторюємо слова та показуємо

Сорока, сорока

Сорока-білобока,

Кашу варила,

На поріг скакала,

Гостей скликала.

З.: Як скликала, кликала гостей сорока? (Приходьте до нас, ласкаво просимо).

З.: Як ще можна гостей покликати? (Приходьте, будь ласка, запрошуємо в гості, чекаємо на вас).

Дістаю скриньку з-за столу.

В.: Хлопці, гості чомусь сховалися. Давайте у Ведмедика запитаємо: «Ведмедику, а чому гості сховалися?».

З.: Хлопці, Мишко каже, що гості хочуть, щоб ви відгадали про них загадки. Уважно слухайте загадки та перш ніж відповісти подумайте.

Загадую загадки:

Звір кумедний,

Пошитий з плюшу

Є й лапи, й вуха.

Меду звірові дай трохи

І влаштуй йому барліг. (Плюшевий ведмедик).

Зростанням малий, та удав,

Від мене він ускакав.

Хоч одягнуть він завжди -

З ним не нудно ніколи. (М'яч).

Не летить, не дзижчить жук

А вулицею біжить.

І горять в очах жука

Два блискучі вогники. (Авто).

Очі блакитні,

Кучері золоті,

Рожеві губки. (Лялька).

Різні кільця

На паличці стоять.

На ялинку схожі,

Дітлахів веселять. (Піраміда).

В.: Хлопці, то хто ж прийшов до нас у гості разом із Мишком? (Ведмедик, машина, м'яч, лялька, пірамідка).

З.: Як можна назвати одним словом усе це? (Іграшки).

П.: Правильно, молодці. Це все іграшки. Хлопці, а Мишко привів із собою іграшки не просто так. Він хоче, щоб ви йому пояснили, як з ними грати. Допоможемо Мишкові?

В.: Хлопці, вам треба буде скласти розповіді про іграшки. А допоможе вам у складанні оповідання ось ця схема. Погляньмо на схему. (Задаю питання щодо схеми).

П.: За кольором, які бувають іграшки? (Червоні, жовті, зелені, сині).

З: За формою іграшки бувають? (Кругі, квадратні, трикутні).

П.: За величиною бувають якісь іграшки? (Великі, маленькі).

В.: У іграшок є частини, наприклад: у зайця - голова, на голові вуха, очі, ніс, тулуб, хвіст, лапи; у вертольота - кабіна, хвіст, колеса.

В.: Іграшки роблять із різних матеріалів. (Показую на схему, де матеріал). З пластмаси якісь іграшки? (Пластмасові).

Із заліза? (Залізні).

Із дерева? (Дерев'яні).

З хутра? (хутряні). Або ми говоримо м'яка іграшка. А ще такі іграшки називають плюшеві. Давайте всі разом скажемо: плюшеві.

В.: Долонька нам говорить про те, як можна грати іграшками? Наприклад, із лялькою як можна грати? (Катати на колясці, годувати, роздягати та одягати, укладати спати, качати).

В.: Молодці. А зараз ще раз подивимось на схему. Коротко повторимо, як треба описувати іграшку: колір, форма, величина, з яких частин складається, з якого матеріалу зроблено, як можна грати.

В.: Зараз послухайте, як гарно треба розповісти про іграшку.

Розповідь вихователя.

П.: Хлопці, перш ніж ви почнете розповідати, давайте трохи пограємось і Мишка запросимо з нами пограти.

Проводжу фізхвилинку.

В.: Ведмедику так сподобалося з нами грати. Але ми повинні навчити Ведмедика грати з іграшками. Хто хоче розповісти про іграшку? (Дитячі оповідання).

В.: Добре, молодці. Дуже красиві та цікаві розповіді у вас вийшли. Послухавши ваші оповідання, Мишко навчився грати з іграшками. Він каже вам велике спасибі.

В.: Хлопці, а давайте ще пограємося з Мишком та його іграшками. Уважно подивіться, як сидять іграшки? (Машина, пірамідка, лялька, м'яч ведмедика).

В.: Хто сидить поряд із лялькою? (М'яч та пірамідка).

П.: Хто знаходиться між ведмедиком та лялькою? М'яч).

Питання: Хто сидить ліворуч від м'ячика? (Лялька).

В.: А тепер заплющте очі, не підглядайте? (Міняю іграшки місцями).

З: Що знаходиться позаду ляльки? (Авто).

П.: Що знаходиться між м'ячем та ведмедиком? (Пірамідка).

В.: Молодці. Усі були уважні. Діти, а після того, як ми пограли, що треба робити? (Прибирати іграшки на місце).

П.: Хлопці, давайте Ведмедику розповімо вірші про іграшки.

З дітьми розповідаємо вірш «Нехай іграшки дружать із нами.».

В.: Молодці. Хлопці, Мишко каже вам спасибі. Він навчився грати з іграшками, а після вашого вірша він прибиратиме іграшки на місця. На цьому наше заняття закінчилося.