Конспект уроку з російської мови «Секрети іменників. Конспект уроку з російської мови на тему: "числівник" III. Лінгвістична розминка

Числівник

Цілі: дати поняття про числівник як частину мови;

Завдання: познайомити з ознаками числівників, навчити знаходити числівники у реченні, навчитирозрізняти кількісні та порядкові числівники, розвивати мову учнів, уміння працювати у парі.

Хід уроку

    Організаційний момент.

    Чистопис.

Запишіть прислів'я: Один у полі не воїн.

Як ви її знаєте?

ІІ. Робота на тему уроку.

    На дошці записані слова:

писати, жовтий, дерево, вісім, читати, веселий, стіл.

Необхідно поділити на групи всі ці слова. Діти працюють у парах.

На які групи ви поділили ці слова?

Зачитайте першу групу. Другу. Третю.

А давайте поставимо запитання до слова «вісім» (скільки?).

Тож до якої групи ми його віднесемо?

Мабуть, з якоюсь частиною мови ви ще не знайомі? Найчастіше на якому уроці зустрічаєтеся з такими словами?
(На математиці)

Як вони звуться?
(Числа)

Як же називатиметься нова частина мови? Давайте відкриємо підручники на с. _ і дізнаємося, як називається ця частина промови.
2. Робота з правилом (с. 105).

Давайте подумаємо, що ж таке іменник?

Відкрийте підручник і перевірте, чи правильне ви дали визначення?

Хто може навести приклад числівників.

ІІІ. Робота на тему уроку.

Згадайте загадки, прислів'я, в яких є чисельні? (…)

Продовжіть пропозиції-прислів'я:

(Діти записують пропозиції в зошити)

Один розум добре, а ….
- Не май сто карбованців, а ….
- Сімдесят одягу, а …

Підкресліть чисельні.(…)

Фізкультхвилинка.

Якщо я прочитаю пропозицію, в якій ви почуєте числове число, то потрібно ляснути в долоні, якщо в реченні не буде іменника, то ви тупаєте.

Раніше ми жили у дерев'яному будинку. Тепер нам дали нову квартиру. Квартира на одинадцятому поверсі. У квартирі є ванна, душ, велика кухня. Біля будинку ростуть три берези. Поруч дві зупинки. Дуже зручно!

IV. Продовження вивчення нової теми

На дошці картки:

(Робота в парах)

- Прочитайте чисельні.Спробуйте розділити їх на групи.

Поясніть, за якою ознакою ви це зробили? (...)

Як можна назвати 1-у групу числівників?
(кількісні).

Як назвати 2-у групу числівників?
(Порядкові).

Що означають ці числівники? (…)

(на дошці складається схема-опора)

Прочитайте правило у підручнику. Чи збігається воно з тим, що сформулювали ви?
У кожного на парті лист із завданням:

Прочитайте. Поставте питання до чисельних.

Була дев'ята година ранку. Наш клас знаходиться на першому поверсі. Дзвінок пролунав двічі. На другому уроці буде диктант. Олена сидить на третій парті. Ми вирішили три приклади. До канікул лишилося чотири дні.

Випиши в стовпчик спочатку кількісні, а потім – порядкові чисельні.

V . Творча робота.

Складіть та запишіть речення з числівниками першого десятка.

VI. Підсумок уроку.

Що нового дізналися на уроці?

VII. Рефлексія.

Домашнє завдання: вправа 494; повторити словникові слова; вивчити правило (с. 105).

КОНСПЕКТ УРОКУ З РОСІЙСЬКОЇ МОВИ В 6 КЛАСІ
«ІМ'Я ЧИСЛИВЕ ЯК ЧАСТИНА МОВЛЕННЯ»
Мета: розглянути числове число як частину мови.
Завдання:
Навчальні: дати учням загальне уявлення про числівник як про частину мови; познайомити з утворенням числівників другого десятка; ознайомити з поняттями «кількісне числове» та порядкове числове.
Розвиваючі: розвивати вміння складати словосполучення «числове» + «іменник»; розвивати зв'язне мовлення учнів;
Виховні: виховувати спостережливість, інтерес до предмета, що вивчається.
Універсальні навчальні дії (УУД):
Особистісні: здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності.
Регулятивні: вміння визначати та формулювати мету на уроці за допомогою вчителя; промовляти послідовність дій на уроці; працювати за колективно складеним планом
Комунікативні УУД: вміння оформлювати свої думки у усній формі; слухати та розуміти мову інших.
Пізнавальні УУД: вміння орієнтуватися у своїй системі знань: відрізняти нове від вже відомого за допомогою вчителя. Обладнання: картки із загадками, картки-схеми, картки з числами.
ХІД УРОКУ:
I. ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЧАТКУ УРОКУ
Розмова.
– Перш ніж ми приступимо до вивчення нової теми, давайте повторимо пройдений матеріал. Які частини мови ви знаєте?
- Яка частина мови називається іменником?
– Яка частина мови називається прикметником?
- Яка частина мови називається дієсловом?
– Прочитайте слова, визначте, до якої частини промови вони належать.
(Запис на дошці та у зошиті.)
Двійка –
Подвійний –
Подвоїти –
Двоякий -
– Поставте до кожного слова запитання. Чи допомогло це вам у визначенні, до якої частини промови вони належать?
- Чи відома вам назва частини мови, слова якої відповідають на запитання скільки?
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАННЯ УРОКУ
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся як називається така частина мови, навчитеся правильно вживати слово цієї частини мови і знаходити їх у текстах; ознайомтеся з поняттями порядкові та кількісні числівники.
Історична довідка.
Історія російських чисельників дуже цікава. Наші далекі предки-слов'яни осмислювали число як певну кількість будь-яких конкретних предметів: «два будинки», «сім биків». І лише поступово ними стало усвідомлюватись число саме собою, незалежно від предметів і осіб, просто як число два чи сім.
У давнину існувало поєднання «подай п'ясти», тобто подай руку (на якій п'ять пальців). Сучасне слово «п'ять» пов'язане з словом «п'ясть» («рука»), що існувало раніше, і колись мало конкретне значення п'ять пальців п'ясті. Слова, що позначають у російській кількості, збиралися поступово, з різних частин промови. "Один", "два", "три", "чотири" - з прикметників. Як і всі прикметники, вони узгоджувалися з іменниками за родом, числом і відмінком. "П'ять", "шість", "сім", "вісім", "дев'ять" - з іменників. У давнину, коли ці слова були іменниками, за ними слідували іменники в родовому відмінку.
Слово «тисяча» для позначення великих чисел з'явилося раніше за інші слова. Коли знадобилося позначити число 10000, використовували слово «темрява». У самому слові відчувається значення нескінченності. Подальше збільшення числового ряду поставило слов'ян у глухий кут, і, коли це потрібно, вони запозичили у греків слова «легіон» (сто тисяч) і «леодр» (мільйон). Згодом знадобилися слова для позначення десяти, ста мільйонів, мільярда тощо. Для цього підшукали слова зі значенням нескінченності: десять мільйонів – «ворон» (вічний птах), сто мільйонів – «колода» (труна).
Таким чином, знадобилося дуже багато часу, щоб наші предки стали сприймати числа як щось абстрактне від об'єктів і явищ конкретно-предметного світу. Цей процес був дуже повільним. Цікаво, що довгий час на листі слов'яни передавали число не цифрою, а буквою: А – один, Б – нічого не означає, В – два, Г – три, Д – чотири, Е – п'ять… Цифрове позначення чисел на листі з'явилося порівняно пізно .З часом лічильні імена ставали дедалі більше схожими друг на друга. У них зникла категорія роду та числа – на шляхах історії лічильні імена втратили ці найважливіші ознаки і тим самим остаточно відокремилися від решти імен. Вони утворили самостійну частину промови – числівник. У ХУШ століття М.В.Ломоносов у своїй граматиці вперше назвав числівники самостійної частиною промови.
ІІІ. Фізкультхвилинка
IV. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь вчителя з елементами розмови.
- Перед вами числа: 9, 12, 123. 196.
– При вивченні якого предмета ви постійно зустрічаєтеся з цифрами та числами? (При вивченні математики)
– У мові частина мови, яка позначає число, кількість або порядок предметів за рахунку, називається іменником. Назва цієї частини мови є похідною від слова число і утворено за аналогією з назвами інших іменних частин мови (іменник, прикметник, чисельний).
– Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку – «Чисельне Ім'я»
- Поставте запитання до слів два, двоє. (Скільки?)
- Що позначить дані числа: 1941-1945, 1917, 2014
- Складіть відповідне питання (у якому році відбувалася подія?)
– На що вказує питання скільки? (На кількість предметів.)
– А питання «який», «який»? (На порядковий номер предмета за рахунку).
– Слова якої ще частини мови відповідають на запитання «який»? (Прикметники)
Численні імена відповідають не тільки на питання якому, а й на питання «яке»?
(Під час бесіди на дошці складається схема)
Числівник

Який? Котрий?
Скільки?
Кількість предметів
Порядок предметів за рахунку

- Так що ж таке чисельне ім'я? Дайте повне визначення цієї частини промови.
– А тепер Ви можете визначити, до якої частини мови відносяться слова два та двоє.
ІІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСВІТЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Тренування в розпізнаванні іменників у тексті (індивідуальна робота).
а) Письмові відповіді питання.
– Прочитайте запитання та дайте на них письмові відповіді.
Скільки тобі років? (Мені десять років.)
В якому класі ти навчаєшся?
Скільки хлопчиків та дівчаток у твоєму класі?
Який ваш класний кабінет?
– Знайдіть іменники і поставте до них запитання.
б) Робота із загадками.
– Численні імена широко вживаються у всіх стилях мови: у художніх творах, у ділових паперах, і усній народній творчості – у загадках, прислів'ях.
(На кожній парті – картки із загадками)
- Давайте прочитаємо кілька загадок.
(Наприклад: Два стоять, два лежать, п'ятий ходить, шостий водить, сьомий пісеньки співає. (Двері)
Двоє братів попереду біжать, а два наздоганяють (Колеса)
Два черевця, чотири вушка. (Подушка)
Танцює крихта, а лише одна ніжки. (Юла)
У семи братів по одній сестриці. Скільки всього дітей у сім'ї?
(Вісім.)
Два кінці, два кільця, посередині гвоздик. (Ножиці)
Стоїть хлівець – у ньому тисяча овець. (Вулик)
Сімсот воріт, а один вхід. (Невод)
Хто їсть сіно без рота трьома зубами? (Вили)
У двох матерів по п'ятьох синів – одне ім'я. (Пальці)
На одній ямі сто ям із ямою. (Наперсток.)
Стоїть дуб, на ньому дванадцять гнізд, у кожному гнізді по чотири яйця. у кожному яйці по семи курчат. (Рік, місяць, тиждень, дні») Знайдіть у загадках іменники. Запишіть одну із загадок.
в) робота з прислів'ями.
– Які прислів'я з чисельними іменами ви знаєте?
- У яких прислів'ях зустрічаються чисельні сто, один, сім? (Не май сто рублів, а май сто друзів. Семеро одного не чекають. Сім разів відміряй, один раз відріж. Сім бід - одна відповідь). - Запишіть прислів'я, яке вам вдалося запам'ятати.
2. Освіта чисельних другого десятка (групова робота).
Один
Два
Три
Чотири
П'ят+над+цатьШіст
Сім
ВісімДев'ят(Учитель за допомогою схеми пояснює алгоритм освіти чисельних другого десятка)
– зверніть увагу, що м'який знак пишеться лише наприкінці цих слів.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Чому порядкові чисельники так називаються?
Чому кількісні іменники одержали таку назву?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Розмова.
– Яку тему розпочали вивчати сьогодні на уроці?
- Яка частина мови називається іменником чисельним?
– Розкажіть усе, що знаєте про чисельне ім'я.
- Як змінюються іменники від п'яти до тридцяти?
- З якою частиною мови зазвичай пов'язане чисельне?
Рефлексія: хлопці, сьогодні ви були активними, уважними та точними у відповідях. Скажіть, а яка дія, на вашу думку, покращить нашу роботу на наступному уроці?

Тема. Секрети імен чисельних

Ціль. Познайомити з основними ознаками числа чисельного як частини мови, дізнатися, чим відрізняються порядкові та кількісні числівники; правопис м'якого знака в числівниках.

План уроку.

    Морфологічні ознаки числівників.

    Синтаксичні ознаки числівників.

    Види кількісних числівників.

    Прості, складні та складові числівники.

    М'який знак на кінці та в середині числівників.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

— Здрастуйте, хлопці.

Гучно пролунав дзвінок,

Починається урок.

Слухаємо, запам'ятовуємо,

Жодної хвилини не втрачаємо.

Запишіть число, «Класна робота». Тема нашого уроку: «Секрети іменників». Сьогодні ми повторимо основні відомості про іменник. Ви зможете систематизувати та оцінити рівень своїх знань, побачити прогалини на тему «Ім'я числове». Ці знання необхідні нам у повсякденному житті. Адже ми постійно у своїй промові вживаємо іменники. А володіння нормами мови – це показник культурної людини. Скрізь і в усьому людину оточують числа. Без чисел неможлива наука і саме життя.

    Мотивація навчальної діяльності.

Як би обійтися без числа

Точна наука могла?

Розрахунок у будь-якій справі потрібний.

І ти з чисельним будь дружний!

1) — Отже, в яких ситуаціях ми вживаємо іменники? (на уроках математики, роблячи покупки, зустрічаємо у назвах книг, фільмів тощо. Наведіть приклади.)

— А що таке іменник?

(Воно позначає кількість предметів, число, порядок при рахунку і відповідають на запитання скільки? який? Діляється на порядкові та кількісні. Кількісні числить. )

— А як ми відрізняємо числові іменники від інших частин мови? (можна записати словами та числом)

- Отже, перше завдання. Виберіть із перерахованих мною слів тільки іменники і запишіть їх у зошит.

Три, тримісний, потроїти, сотий, сторічний, п'ятак, п'ятірня, п'ятий, другий, сімдесят.

2) Цікавий матеріал:

Чи знаєте ви, чому чотири десятки називаються сорок? Адже це чисельне не схоже на тридцять чи п'ятдесят? А як виник чисельний мільйон?

Про історію виникнення деяких чисельників Вам розкажуть Тонян Давид, Агабеков Марат та Лобашов Данило.

III. Слово вчителя.

1. Числівник як частину мови.

Числівник- Це самостійна частина мови, яка позначає кількість предметів, число, а також порядок предметів за рахунку.

За значенням слова цієї частини промови поділяються на два розряди: кількісні та порядкові.

(Слайд №9)

Порядковічисельники відповідають на запитання ЯКИЙ? І вказують на порядок предметів за рахунку ( п'ятий номер, перше питання, п'ятисотий маршрут).

Кількіснічисельники відповідають на запитання СКІЛЬКИ? І позначають кількість предметів ( дванадцять років, п'ять штук).

Вправа 335,336 (у зошиті - задачнику)

2. Морфологічні ознаки числівників.

(Слайд №10)

Кількісні та порядкові числівники змінюються по-різному.

Кількісні числівники змінюються лише відмінками. Роду та числа вони не мають, крім слів ОДИН та ДВА.

Порядкові числівники змінюються і за родами, і за числами, і за відмінками.

3. Синтаксичні ознаки числівників

(Слайд № 11)

У пропозиції числівники різних розрядів теж поводяться по-різному. Кількісні можуть бути різними членами речення, а порядкові зазвичай є визначеннями.

Зверніть увагу:поєднання кількісного числівника в називному або знахідному відмінку з іменником у родовому відмінку є одним членом речення.

4. Види кількісних числівників.

(Слайд №12)

Перша частина уроку була присвячена відмінностям двох чисельних розрядів. Один із них – кількісні числівники – у свою чергу поділяються на три групи: цілі, дробові та збірні.

Якщо слово означає ціле число, таке число називається цілим. Наприклад: п'ять, двадцять два.

Якщо слово позначає дріб з чисельником та знаменником, це дробове чисельне. Наприклад: дві третини, одна десята.

Якщо числівник позначає кілька предметів як одне ціле, таке числівник називається збірним. Наприклад: сім, двоє.

5. Прості, складні та складові числівники.

(Слайд №13)

Деякі числа позначаються одним словом, у якому є лише один корінь, наприклад, два, п'ять, сто. Такі числівники називаються простими.

Є числа, які позначаються одним словом, але в цьому слові є кілька коренів, або суфікс - 11, наприклад, 50, 16, 300. Такі слова називаються складнимичисельними.

Третій вид чисел – це, які позначаються кількома словами, причому кожне з цих слів може бути своєю чергою і простим, і складним. Наприклад, сто двадцять три, двісті шістнадцять. Такі числівники називаються складовими.

Вправа 337 (зошити).

Вправа 338 (підручник усно).

Вправа 339 (підручник усно).

Вправа 340 (зошити).

6.М'який знак на кінці та в середині числівників.

(Слайд № 14)

М'який знак у числівниках іноді пишеться в середині, іноді – наприкінці слова. Щоб не робити помилок, необхідно запам'ятати три правила:

1. У числівниках від п'яти до двадцяти і в числівнику тридцять на кінці пишеться м'який знак для позначення м'якості кінцевої згодної.

2. У середині числівників п'ятнадцять, шістнадцять, сімнадцять, вісімнадцять і дев'ятнадцять м'який знак не пишеться.

3. У числівниках, що позначають круглі десятки від 50 до 80 і круглі сотні від 500 до 900, після першого кореня пишеться м'який знак. Наприклад: п'ятсот, дев'ятсот.

Щоб запам'ятати ці правила, виконайте вправу. (Слайди № 15, 16)

Вставте м'який знак у числівник там, де це необхідно.

За літо прочитав п'ять...надцять книжок.

У школі п'ять сотень учнів.

Надруковано вісім сотень екземплярів книг.

У продажу є сім..надцять видів шпалер.

Об'єм бака – шіст..десят літрів.

Виконано двадцять завдань.

Зорали дев'ять .. 10 гектарів землі.

Зароблено дев'ять ... сотень рублів.

Побудовано п'ять десятків кілометрів дороги.

У будівлі вісім. 11 поверхів.

Фізкультхвилинка.

Усі хлопці встають. На слух визначити правопис Ь у числівниках.

Якщо Ь пишеться в середині - ляснути в долоні;

Якщо Ь пишеться в кінці – сісти.

П'ятнадцять, п'ятдесят п'ять, шістсот сімдесят чотири, трійка, вісімнадцять, вісімсот сорок, дев'ятсот сім, п'ять.

7. Висновки.

(Слайд №17)

    За значенням числівники діляться на два розряди: кількісні та порядкові.

    Кількісні числівники у свою чергу поділяються на три групи: цілі, дробові та збірні.

    За особливостями будови числівники бувають трьох видів: прості, складні та складові.

    У числівниках від5 до 20 і в числівнику 30 на кінці пишеться м'який знак. У числівниках від 50 до 80 і від 500 до 900 у середині пишеться м'який знак.

Виконайте тест (слайд №18-21).

1. У якому реченні з творів С.Маршака вжито порядкове число?

а) «Та почувся вдалині постріл із двостволки».

б) «Розпустився конвалія у травні, у найсвятіше, першого дня».

в) «Б'є годинник Кремлівської вежі, свій салют дванадцять разів».

г) «На столі він будує вежі, будує місто за п'ять хвилин».

2. Вкажіть правильне твердження.

а) Числівник – це самостійна частина мови, яка позначає предмет та її порядок за рахунку.

б) Числівник – це самостійна частина мови, яка позначає кількість предметів, число, і навіть порядок предметів за рахунку.

в) Числівник – це службова частина мови, яка позначає кількість предметів, число, і навіть порядок предметів за рахунку.

г) Числівник - це самостійна частина мови, яка позначає ознаку предмета.

3. Вкажіть неправильне твердження.

а) Сорок вісім – це ціле число.

б) Одна третина - дробове чисельне.

в) Сто – збірне числове

г) троє – збірне число.

4. Цифрами записані кількісні числівники. Вкажіть рядок, до якого всі числівники є простими.

а) 19, 15, 1000

б) 8, 1000, 100, 1

в) 19999, 300, 4, 17

г) 3, 29, 18, 41

5. Вкажіть рядок, у якому допущено помилку.

а) п'ять, п'ятнадцять, п'ятдесят, п'ятсот

б) сім, сімнадцять, сімдесят, сімсот

в) шість, шістнадцять, шістдесят, шістсот

г) вісім, вісімнадцять, вісімдесят, вісімсот

Ключі: 1-б, 2 – б, 3 –в, 4 – б, 5 – а.

8. Цікавий матеріал.Прочитайте фразу (Слайд 22):

Незабаром 7-я о5 сяде за 100л, блискучий чистим. Сесіці-40ки е2 ухи3лися попередньо приготувати обід, відшукати вме100 осе3ни 100лькo ​​вус3ц, що пред100іт цілий бенкет. (Незабаром сім'я знову сяде за стіл, блискучий чистотою).Сестриці-сороки ледве примудрилися попередньо приготувати обід, відшукати замість осетрини стільки устриць, що чекає цілий бенкет).

Запам'ятайте: Що? Де? Коли? (слайд 23)

За тридев'ять земель. Це скільки? 27

За старих часів існувала народна система рахунки дев'ятками, тому тридев'ять означало 3 по 9, тобто. 27

9. Висновки на тему. Закріплення.

"Ім'я числове" - один з найцікавіших розділів у мовознавстві. Ми постійно щось вважаємо: дні, години, хвилини. Вважаємо кількість прочитаних сторінок, кількість забитих на футбольному полі голів. І нам постійно потрібні числівники. А вони таять стільки загадок. Ось у цьому мішку загадки з чисельними. Ваше завдання не тільки відгадати загадку, але й знайти числові в них.

(якщо залишиться час)

Дві плетінки, дві сестрички

З овечої пряжі тонкої.

Як гуляти, так одягати,

Щоб не мерзли п'ять та п'ять.

У нього очі кольорові,

Не очі, а три вогні.

Він по черзі ними

Зверху дивиться на мене.

Гра «Вгадай мелодію».Знайти чисельне у дитячих піснях (програються на магнітофоні)

Проживають у важкій книжці

Хитромудрі братики.

Десять їх, але ці брати

Порахують усі на світі.

Відгадайте, хлопці,

Що це за цифра акробатка?

Якщо на голову встане,

Рівно на три менше стане.

10. Підсумки уроку:

Що таке іменник?

На які дві групи діляться числівники?

Якими можуть бути числівники за складом?

На завершення нашої зустрічі мені хотілося б поставити вам лише три запитання.

Коли ми вирушили у подорож?

    Яке чисельне порядкове чи кількісне допоможе нам не забути про цей день? (Дата проведення уроку)

    Як довго триває урок? (40 хвилин)

    Які оцінки я можу виставити? (Чотири п'ять)

Що сподобалося на уроці найбільше?

Що видалося найскладнішим? Найцікавішим?

Домашнє завдання.

Важливі відомості с. 8,9,10. Вправа 341.

Додаткове завдання для шустриків.

Це цікаво…

Зоровий диктант.

1) Найуживаніше слово в російській мові - прийменник в. Він зустрічається 42854 рази (на один мільйон вжитків), союз і– 36266 разів, частка не – 19 228 разів, прийменник – 17262 рази, займенник я- 13839 раз ... (Зі словника юного філолога)

13. Творча робота. «Секрети здоров'я»

Позитивні емоції здобули і знову за роботу. Зараз ми з вами відкриватимемо секрети здоров'я.

Завдання: з даного списку виберіть номери висловлювань, які стосуються правил здорового способу життя, та прочитайте їх як порядкові числівники.

    Дотримання правил гігієни

    Надмірний прийом їжі.

    Читання при поганому висвітленні.

    Розумне поєднання праці та відпочинку.

    Малорухливий спосіб життя.

    Тривала робота на комп'ютері.

    Правильне харчування.

    Заняття фізкультурою та спортом.

    Шкідливі звички.

    Гармонія з собою та навколишнім світом .

Перевірка: перший, четвертий, сьомий, восьмий, десятий.

Усі ці висловлювання є секретами здоров'я.

Ми відкриємо п'ять секретів,
Як зберегти здоров'я.
Виконуючи всі секрети,
Без хвороб житимемо.

Секрети здоров'я пронумерувати вже у звичайному порядку і записати як пам'ятку, замінивши іменники дієсловами наказового способу.

Творча робота.

Секрети здоров'я.

    Дотримуйся правил гігієни.

    Розумно поєднуй працю та відпочинок.

    Правильно харчуйся.

    Займайся фізкультурою та спортом.

    Будь у гармонії з собою та навколишнім світом.

Молодці! Сідайте. Продовжимо роботу. Сіли правильно.

    «Це цікаво…» Робота з текстом №3


За даними на 2011 рік,близько 350 тисячжителів Росії є довгожителі, які досягли віку 90 та більше років. 6 800 росіян переступили столітній рубіж
Федір Григорович Углов, який дожив майже до 104 років,працював хірургом більше 70 років, пройшов війну та пережив блокаду Ленінграда. У свої 100 років він робив хірургічні операції, читав без окулярів та водив машину. Його 3 Основні правила довголіття: ніколи не вживай спиртне, не кури і не переїдай!
Кожна людина повинна знати, що її здоров'я, її довголіття багато в чому перебувають у власних руках.

«Сучасний урок

У початковій школі"

з російської мови

"Секрети імен чисельних"

Підготувала вчитель початкових класів

МОУ ліцею №3 м. Мінеральні Води

Тимуріна Вікторія Юріївна

УМК «Гармонія» 4 клас

2010-2011 навчальний рік

Конспект уроку з російської мови (4 клас)

Тема: Числівник

Завдання: спостерігати за складом іменників; знайомити з простими, складними і складовими іменниками.

Розвивати навички самоконтролю та самооцінки.

Повторення: Правопис знака в словах після шиплячих.

Заплановані результати:

Предметні:

Знати частини мови: короткий прикметник, дієслово, прислівник, чисельне.

Метапредметні:

а) регулятивні:

вміння працювати за алгоритмом, оволодіння прийомами контролю та самоконтролю засвоєння вивченого;

активно включатись у діяльність на уроці.

планувати свої дії відповідно до поставленого завдання.

б) комунікативні:

вміння повно і точно висловлювати свої думки, слухати та чути інших, володіти монологічною та діалогічною формами мови відповідно до граматичних та синтаксичних норм мови;

вміння домовлятися та приходити до загального рішення.

в) пізнавальні:

застосовувати нові знання на практиці

робота над утворенням іменників.

Особистісні:

вміння організовувати себе виконання поставленої задачи.

Прояв інтересу до змісту уроку, розвиток навичок співробітництва під час роботи у парах, доброзичливості, чуйності.

Види діяльності:

Робота у парах;

Робота із підручником;

Виконання завдань (на вибір)

1.Орг. момент.

2.Повторення.Розподіліть і запишіть слова в три стовпчики (акуратність при листі).

Біля дошки працюють троє людей. Вчитель здає на вибір по одній картці з написом (дієслово, короткий прикметник, прислівник)

дієслово

прислівник

К.пріл

веселишся

хвалишся

Назвіть стовпчики у таблиці (дієслово, прислівник, короткий прикметник)

Взаємоперевірка (2 зошити на перевірку)

Який алгоритм згадали, виконуючи це завдання?

    Визначили частину мови.

    Згадали орфографічне правило, якому підпорядковується написання слів цієї частини промови.

3. Актаулізація знань.

    Згадайте, яку частину мови почали вивчати минулого уроці? (числова)

    Що ми дізналися про чисельне?

Розповідь про чисельний з питань:

1. Численні імена відповідають на питання: Скільки? Який? Яка? Яке? Які?

2. Численні імена діляться на розряди: кількісні та порядкові.

3. Кількісні числівники відповідають питанням: Скільки?

4. Порядкові числівники відповідають питанням: Який? Яка? Яке? Які

Прочитайте запис на дошці:

на. йорне море в поїд липень ми

    Чи можна з цих слів скласти речення? (Так)

    Що потрібно для цього зробити? (послідовність слів, взаємозв'язок)

    Згадати орфограми для пропущених у словах місць.

Вибудовуємо на дошці пропозицію.

! Завдання ускладнюється:

    Чи можна в цю пропозицію додати числове число? Якщо так, то, до якого розряду воно ставитиметься? (так, порядкове)

    Запишіть речення, вставляючи необхідну кількість.

Приклад: Двадцятого липня ми поїдемо на Чорне море. (доведіть правильність написання букв у словах, виділіть граматичну основу)

Робота однієї людини біля дошки.

4.Фіз.хвилинка

Вчитель читає слова (числові).

Завдання дітей розпізнати порядкові та кількісні іменники.

Порядкові числа - руки в сторони, ( Який? Яка? Яке? Які?)

Кількісні числівники – нахил уперед . (Скільки?)

Два, чотири, п'ятий, п'ять шість, двадцятий, п'ятдесят, шостий, одинадцять, другий

5. Повідомлення теми уроку «Ім'я чисельне» підручник, урок 101

«Давай подумаємо» (спостереження за складом іменників).

    Як ви вважаєте, чи однакові числівники за складом? На які групи їх можна поділити?

Розподіліть по групах слова. Групи будови діляться:

прості

складні

складові

Два, дванадцять

П'ятдесят, п'ятсот

Двадцять один

П'ять, п'ятнадцять

«Таємниці мови» (підсумки спостереження, структура)

5.Упр.1 (письменно - фронтально, робота біля дошки 1 ряд) Закріплення матеріалу.

1) одинадцять, дванадцять, чотирнадцять, п'ятнадцять, шістнадцять, вісімнадцять, дев'ятнадцять

2) двадцять, тридцять

3) п'ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят

4) триста, чотириста, п'ятсот, шістсот, сімсот, вісімсот, дев'ятсот

Упр.2 (письменно – у парах) Прочитайте завдання. Що потрібно буде зробити?

Вибір завдання:

1.Тількизаписати Усевідповіді та вказати, яке за будовою є це числове.

2.Записати літерами двавирази повністю, включаючи відповідь. Вказати, яке за будовою є це число.

(біля дошки 2 особи

Читання стор.87 «Подорож у минуле»

Історія походження імен чисельних.

Підсумки. Продовж:

Число це…..

Численні імена бувають……

Численні імена за будовою бувають….

Висновки.

Я зможу…

Мені важко ще.

Я нічого не зрозумів.

Д.З. стор.88 упр.4 + словникові слова

Конспект з російської мови на тему: «Ім'я чисельне» з презентацією та використанням ІКТ. Програма для 10 класу (приклади, пропозиції для вправ підібрані спеціально для професії «Електрогазозварювальника»)

Ціль:повторити і узагальнити знання про чисельне ім'я як частини мови.

Завдання:

Ознайомити учнів з особливостями числівника як частини мови;
- розвивати увагу, пам'ять в усному та письмовому мовленні;
- виховувати активність, допитливість та інтерес до предмета.

План уроку:

I. Організаційний момент.
ІІ. Вступне слово. Постановка мети уроку.
ІІІ. Лінгвістична розминка.
IV. Підбиття підсумків.

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

ІІ. Вступне слово. Постановка мети уроку.
- Урок я хотіла б почати з висловлювання великого математика, філософа Піфагора:
"Числа - і є той бог, який правив світом".
Піфагор (слайд 1)

Як ви розумієте цей вислів? Чи згодні ви з ним? (Відповіді студентів)
- У житті ми дуже часто зіштовхуємось із числами. Цифри оточують нас усюди. Ми звикли їх бачити у стовпцях газет та журналів, чути про них по телебаченню, вони буквально керують нашим життям. А все частіше і частіше ви з ними працюватимете за вашою професією, роблячи розрахунки, креслення і т.д.

Як ви думаєте, про яку частину мови ми з вами сьогодні говоритимемо на уроці? (числівник). (Слайд 2.)

Та правильно. Тема нашого сьогоднішнього уроку: Чисельне. Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішнє число та тему уроку.
- Які цілі ми маємо поставити перед собою? (Навчитися правильно вживати числівники в мовленні і навчитися правильно писати іменники в пропозиціях). (Слайд 3.)

Наведіть приклади числівників (відповіді студентів).
– Прочитайте, будь ласка, пропозиції, записані на дошці.

Якщо з 2791,5 відняти 1456,2, то залишиться 1335,3.

Чи легко вам виконати це завдання?
- Ви переконалися, що вживання іменників в усному мовленні викликає великі труднощі.
- Хтось із великих учених сказав: «Хочеш сподобатися - умій володіти російською мовою». Сьогодні на уроці ви будете, спираючись на вивчені відомості про іменник, навчатися грамотно вживати іменники в мові.

ІІІ. Лінгвістична розминка.

А зараз давайте проведемо лінгвістичну розминку. Я вам продиктую слова, а ви їх запишіть у два стовпчики: в першому стовпчику - числові, а в другому стовпчику - інші частини мови.

Десятка, сто, двійня, потроїть, п'ять, удвох, семигодинний, вісімдесят, троє, двадцять три, перший, одиниця, мільйонер, сорок.
- По скільки слів вийшло у кожній колонці? (7)
- Що ви знаєте про число 7?
(Число 7 вважається найвдалішим, ми часто з ним зустрічаємося:

7 днів тижня; 7 чудес світу; за 7 днів було створено світ; 7 кольорів веселки, 7 нот і т.д.)

Завдання:Хлопці, а зараз давайте згадаємо та запишемо прислів'я з чисельним «сім».

(семеро одного не чекають; сім п'ятниць на тижні; сім разів відміряй - один відріж; сім бід - одна відповідь ...).
– Де ми вживаємо ці фрази? (У нашій повсякденній мові, читаємо в книгах).
- Наш урок ми не дарма почали з числа 7. Сьогодні на нашому уроці ми з вами зможемо побувати на інших уроках і простежимо, де і як уживатимуться іменники.
– Спочатку ми з вами виконаємо завдання, а потім ви самі назвете предмет, на якому ми побували.

Робота з вживання числівників:
"Число 37 має чудову властивість: якщо помножити його на 3, 6, 9, 12, 15, 18, то вийде цікавий ряд 111, 222, 333, 444, 555, 666".

Завдання:виписати одне просте та одне складове числівник.
(прост.числ.: які складаються з одного слова з одним коренем: 3, 6, 9, 12, 15, 18; склад.числ.: які складаються з кількох слів:111, 222 ...).
– На якому уроці ми побували? (Математика). (слайд 5)

«Друга світова війна розпочалася з 1 вересня 1939 року, коли Німеччина напала на Польщу. А 22 червня 1941 року німецькі війська обрушилися на СРСР. 1 січня 1942 року у Вашингтоні 26 держав підписали декларацію боротьби проти країн фашистського блоку». (слайд 6)

Завдання:
- Знайдіть у реченнях кількісне числове в Ім.п. (26). (Тобто які відповідають на запитання скільки?).
- Знайдіть порядкове числівник в жен.р. од.ч. в Ім.п. (Друга).
- Які ще числівники є? (збиральні) відповідь. на запитання скільки?
– На якому уроці ми побували? (Історія). (Слайд 7)

У нашому житті велике місце займає УНТ: казки, загадки, пісні, прислів'я, приказки.

Завдання:придумайте і запишіть загадки та прислів'я, які містять чисельні.
(За двома зайцями поженешся, жодного не спіймаєш; 100 одягів і все без застібок; НЕ май 100 рублів, а май 100 друзів.
Про що це прислів'я?
(Відповідають)
- Так, хлопці, звичайно ж друг має бути на першому місці, друг завжди допоможе у біді, у скрутній ситуації. Ось і ви, хлопці, дружите та допомагайте один одному.
- А зараз давайте згадаємо твори, у назвах яких є чисельні («Два капітана»; «1000 і одна ніч»; «Три порося»).
- Який предмет вивчає УНТ та твори авторів? (література)
(слайд 8)

«Майже в центрі Азії на висоті 456 метрів над рівнем моря у величезній кам'яниці найчастіше зосереджена? світового запасу прісної води Це Байкал, найглибше озеро світу. Його глибина 1637 метрів. У ньому водиться понад 1200 видів тварин, ? цих організмів ніде у світі більше не трапляється». (слайд 9)

Завдання:прохиляти 1200 і?
(Завдання виконують двоє біля дошки, а інші в зошитах).
- Давайте згадаємо скільки відмінків у РЯ?
- Які це відмінки?

І.П.одна тисяча двісті / три четверті
Р.П.однієї тисячі двохсот / трьох четвертих
Д.п. однієї тисячі двомстам / трьом четвертим
В.П.одну тисячу двісті / три четверті
Т.п.однією тисячею двомастами / трьома четвертими
П.П.однієї тисячі двохстах / трьох четвертих

З яким предметом був пов'язаний текст? (географія)

Виправте помилки у вживанні числівників у реченнях.

1. На земній кулі зустрічається близько вісімдесяти видів горобини. (вісімдесяти).
2. Ялина живе понад п'ятсот років. (П'ятисот).
3. У сімействі пасльонових близько тисячі семиста видів рослин. (Тисячі сімсот).
4. Кількість амурських тигрів нашій країні підходить до сто п'ятдесяти особин. (Ста п'яти-десяти).
5. Доросла рослина кукурудзи за добу випаровує близько вісімсот грамів води. (вісімсот).

Яким предметом побували? (Біологія).

По довжині прихватки виконуються трохи більше 2 див., а щодо товщини, вона робиться вдвічі менше, ніж майбутній шов. (слайд 10)

Завдання:Складіть 1 просту, 1 складну пропозицію та зробіть синтаскічний розбір.

З якою дисципліною пов'язана ця пропозиція?
(Підготовка металу до зварювання) (Слайд 11)
- Отже, хлопці, де ми вживаємо іменники?
(І в коледжі, і в практиці, і вдома).
- Чому важливо вживати чисельники правильно?
(Щоб мова була точна, грамотна, красива).
- Отже, ми говорили на початку уроку, що наш похід з навчальних предметів буде пов'язаний із числом 7, а ми побували лише на шістьох.
– Який сьомий предмет ми можемо назвати?
(російська мова) (слайд 12)
- Так, вірно, хлопці, це російська мова.
- І для повторення та узагальнення цього матеріалу, я приготувала для вас цікаву гру.
(Інтерактивна дошка)

Робота за пропозиціями:

1. Троє вас, і три дороги вам. 2. Один філософ сказав, що тільки безглуздому життя здається простим. 3. І кохання має свої вершини, доступні лише одиницям з мільйонів. 4. Три ворожі коні дісталися одразу у видобуток переможця. 5. У нас у всіх одна біда – війна. 6. Камишев сідав за обід один.
Завдання:Вкажіть будь-ласка всі частини речення.

IV. Підбиття підсумків, домашнє завдання.

Валєєва Гульсюяр Ільшатівна, ГАПОУ Туймазинський індустріальний коледж, м. Туймази, викладач російської мови та літератури

Щоб скачати матеріал чи !